Czy nasze sądownictwo zmienia się na lepsze?
2019-06-17, 14:06 | aktualizacja 2019-06-17, 20:06
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Prezesi sądów będą mogli ingerować w prowadzenie spraw i na przykład podejmować decyzję o umorzeniu.
Posłuchaj
Poważne wątpliwości związane z nowym regulaminem ma Sąd Najwyższy. Spór o kształt naszego sądownictwa nie ustaje, a jednocześnie z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że trudno mówić o krótszym czasie rozpatrywania spraw.
– Regulamin nie wprowadza żadnych modyfikacji w zakresie przydzielania spraw sędziom i zasad decydujących o tym, w jaki sposób te sprawy będą prowadzone. Nie wpływa to na niezawisłość sędziowską, wskazuje tylko na to, że Prezes Sądu i Przewodniczący Wydziału mogą wydawać zarządzenia administracyjne. Przepis ten wprowadza możliwość uchylenia lub zmiany przez nich zarządzenia referenta tylko w kwestiach technicznych. Taka zmiana ma wydźwięk pozytywny np. w sytuacjach, gdy przyjeżdża ważny świadek z zagranicy, a sędzia jest nieobecny w pracy – tłumaczy doktor Małgorzata Makarska, sędzia Sądu Okręgowego w Siedlcach.
– Każdy sędzia powinien mieć pełną swobodę decyzyjną w ramach swojego referatu i jest to na pewno rozwiązanie dyskusyjne, które może sprawić kłopoty, chociażby w postępowaniach przez trybunałami narodowymi. Są orzeczenia Trybunału Strasburskiego, które mówią o tym, że niezależność sędzi orzekającego w sprawie polega m.in. na niepodleganiu hierarchii służbowej. Nie jest to wprost niekonstytucyjne, natomiast może rodzić problemy – ostrzega Dariusz Mazur, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów "Themis".
Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania audycji, w której oprócz publicystów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Dr Małgorzata Makarska (sędzia Sądu Okręgowego w Siedlcach), Łukasz Gojke (Stowarzyszenie Patria Nostra), dr hab. Sławomir Steinborn (sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku), Dominik Owczarek (kierownik Programu Polityki Społecznej w Instytucie Spraw Publicznych), Dariusz Mazur (rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów "Themis")
Data emisji: 17.06.2019
Godzina emisji: 12.07
kr/gs
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: