Dyrektywa o prawach autorskich?
2019-03-25, 13:03 | aktualizacja 2019-03-26, 17:03
27 marca Parlament Europejski ma głosować nad dyrektywą o prawach autorskich.
Posłuchaj
Na wielu portalach trwa akcja protestacyjna przeciwko dyrektywie, bo jak twierdzą niektórzy "wprowadzi do internetu cenzurę". Z drugiej strony czołowe europejskie tytuły prasowe apelują: "Przyjmijmy dyrektywę, to dla mediów sprawa życia i śmierci. Walczymy o pieniądze dla artystów i autorów!"
– Głosowanie, które jest planowane w Parlamencie Europejskim, będzie tym ostatnim. To zatwierdzenie ustaleń krajów Unii Europejskiej z PE. Kiedy kraje członkowskie decydowały się na reformę prawa autorskiego, to wtedy osiem krajów, w tym Polska, było przeciwnych – mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. – Zapisy znajdujące się w proponowanej reformie prawa autorskiego wzbudzają bardzo duże kontrowersje i jest wielka niewiadoma, jaka będzie decyzja PE – dodaje.
– Rozmowy o dyrektywie trwają prawie trzy lata. Z jednej strony mamy świat kultury i dziennikarzy, a z drugiej wielkie korporacje – podkreśla Jan Młotkowski ze Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. – Powiedzmy, że "cenzura" istnieje już dziś. Jeśli np. Youtuber zamieści swój film i będzie korzystał z materiałów chronionych prawem autorskim, to ten materiał zostanie szybko zablokowany – dodaje.
– To nie jest Dziki Zachód. Mam wrażenie, że trochę próbuje się stworzyć taką narrację, jakoby ta dyrektywa jest niezbędna do tego, aby w Internecie istniało prawo – mówi Alek Tarkowski, prezes fundacji Centrum Cyfrowe. – Już dziś bez tych przepisów mamy problemy. Usuwane są różnego rodzaju treści. Jeśli te przepisy w dyrektywie przejdą, to coś co dziś portale robią dobrowolnie, będą wykonywać na mocy prawa – podkreśla.
Jakie przepisy znajdują się w dyrektywie? Co może się zmienić? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Jan Młotkowski (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS), Alek Tarkowski (prezes fundacji Centrum Cyfrowe), Hanna Szymańska (adwokat), Jacek Wilk (poseł, Konfederacja), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 25.03.2019
Godzina emisji: 12.06
kw/gs
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: