Operetka wkracza na scenę narodową

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Operetka wkracza na scenę narodową
Plakat promujący "Zemstę nietoperza"Foto: mat. prasowe

Tego jeszcze nie było! Nie było w "erze nowożytnej" na pewno. Operetka jest realizowana w Teatrze Narodowym.

Posłuchaj

Wielki powrót operetki (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W 2000 roku, owszem, Jerzy Grzegorzewski wyreżyserował, ale sztukę "na temat" operetki, pod tym właśnie tytułem i była to "Operetka" Witolda Gombrowicza. Michał Zadara, słynący z niekonwencjonalnych pomysłów teatralnych, niekiedy wydawałoby się oczywistych, jak zagranie "Dziadów" bez skreśleń czy przeczytanie w teatrze Księgi Rodzaju, zaproponował dyrektorowi Teatru Narodowego – Janowi Englertowi"Zemstę nietoperza". Dyrektor przyjął tę repertuarową propozycję bez wahania i w ten sposób "królowa operetek", skomponowana przez Johanna Straussa (syna) rozpoczyna rok na scenie Teatru Narodowego. Witold Gombrowicz, pisząc swoją sztukę, opatrzył ją komentarzem: "Monumentalny idiotyzm operetkowy idący w parze z monumentalnym patosem dziejowym – maska operetki, za którą krwawi śmiesznym bólem wykrzywione ludzkości oblicze – to byłaby chyba najlepsza inscenizacja Operetki  w teatrze". Michał Zadara jest naszym pierwszym w tym roku gościem i przeprowadza prawdziwą apologię operetki Straussa. Czy "idiotyzm" i "patos" wzajemnie równoważą się w "Zemście nietoperza"? Tego między innymi próbowaliśmy się dowiedzieć. Obecność w repertuarze sceny narodowej dzieła Straussa podniesie rangę tej teatralnej formy, przez lata u nas marginalizowanej, uważanej za sztukę schlebiającą "mieszczańskim gustom".

Michał Zadara i Wiktoria Gorodeckaja (Wojciech Dorosz/PR) Michał Zadara i Wiktoria Gorodeckaja (Wojciech Dorosz/PR)

"Zemstą nietoperza" w MBK domykamy tryptyk muzyczno-teatralnych tematów, na który złożyły się kolejno: "Król Roger" Szymanowskiego, "Kandyd" Bernsteina i operetka Straussa.

W części drugiej wydania zapowiadamy z kolei pierwszą premierę w Teatrze Telewizji. Anna Wieczur-Bluszcz przed premierą "Kandyda" w Operze Bałtyckiej zdążyła wyreżyserować "List z tamtego świata" wg Kornela Makuszyńskiego. Spektakl ten właśnie otwiera 7 stycznia rok 2019 w Teatrze TVP.

"List z tamtego świata" "List z tamtego świata" (fot. TVP)

Myślimy już także o pierwszej Trójkowej lekturze w tym roku. W Sylwestra spotkałam się z Pawłem Huelle, który kończy opowiadania do nowego zbioru. Czy to jego nowe opowiadania będą otwierały nasz rok lektur? Na razie – na zachętę  przedstawiamy krótką rozmowę z autorem.

Jedno z opowiadań Pawła Huelle poświęcone jest bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie (fot. Nightman1965/Shutterstock.com)W Gdańsku-Oliwie toczy się akcja jednego z opowiadań Pawła Huelle (fot. Nightman1965/Shutterstock.com)

I taki będzie ów początek roku w MBK, zarazem – półmetek sezonu 2018/19.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 6.01.2018 
Godzina emisji: 21.08

Polecane