Czy dewiza "Bóg, Honor, Ojczyzna" może widnieć w paszporcie?
2018-12-06, 14:12 | aktualizacja 2018-12-06, 14:12
Nowy polski paszport ma specjalną szatę graficzną z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Posłuchaj
W paszporcie, na jednej ze stron widnieje dewiza: "Bóg, Honor, Ojczyzna", używaną od 1943 roku przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Ta dewiza wzbudziła ogromne kontrowersje. Nie brak opinii, że to narusza zasady rozdziału państwa i Kościoła i dyskryminuje niektórych obywateli. Ponad półtora tysiąca skarg trafiło w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.
– Nie rozumiem celu zamieszczenia tego hasła w paszporcie i przenoszenia go ze sfery wojskowej do cywilnej. Czy to oznacza, że razem z tymi paszportami wszyscy zaczynamy być wcielani do wojska? Każda władza powinna szukać elementów, które nie antagonizują. W Polsce toczy się spór o definicję Polaka-katolika, o relację państwo-kościół i moim zdaniem wpisywanie hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna" do paszportu jest niepotrzebnym antagonizowaniem – mówi Marcin Celiński.
– Hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" w 1943 roku zostało prawnie usankcjonowane i od tego momentu, to dewiza sztandarowa Wojska Polskiego. To nie jest żadna deklaracja religijna, więc protesty przeciwko temu hasłu w paszporcie są dla mnie niezrozumiałe. Za chwile ktoś oprotestuje fakt istnienia państwa, to rozwiążemy państwo? Przecież to jest absurd – dodaje się Łukasz Michalski.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marcin Celiński (publicysta Liberte), Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA), prof. Kazimierz Kik (politolog), Łukasz Michalski (historyk), Adam Gendźwił (socjolog), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji)
Data emisji: 6.12.2018
Godzina emisji: 12.09
kg
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: