Maciej Wojtyszko – między Gombrowiczem i Młynarskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maciej Wojtyszko – między Gombrowiczem i Młynarskim
Maciej WojtyszkoFoto: Wojciech Dorosz/PR

Spotkanie z profesorem Maciejem Wojtyszką rozpoczynaemy od końca, czyli od sobotniej premiery w Opera Nova w Bydgoszczy.

Posłuchaj

Rozmowa z Maciejem Wojtyszko (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

. 

Nasz gość jest autorem słynnych sztuk biograficznych, ale także reżyserem. W Bydgoszczy zrealizował operę Macieja Małeckiego, do której libretto napisał… Wojciech Młynarski. To "Awantura w Recco, czyli drzewko wolności" – opera komiczna, rzadka w historii naszej opery. Rozmowę zakończymy tym, co profesor zrealizował na początku sezonu, czyli jego sztuką pod tytułem "Deprawator", wystawioną w Teatrze Polskim w Warszawie. Bohater tytułowy sztuki to wg określenia Zbigniewa Herberta… Witold Gombrowicz. Inny dramat Macieja Wojtyszki reżyseruje w Teatrze Ateneum w Warszawie Andrzej Strzelecki. A pomiędzy? Prof. Maciej Wojtyszko obejmie dyrekcję (artystyczną) Teatru Nowego Łodzi. W Katowicach natomiast na Festiwalu Interpretacje zostaną w konkursie przedstawione spektakle TEATROTEKI, zrealizowane w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, opiekę artystyczną, nad którymi sprawuje nasz gość. Podziwiamy jego aktywność na tylu polach, pamiętając jeszcze o pracy pedagogicznej profesora. 


.

. 

Gościem drugim wydania jest dr Maciej Świerkocki – pisarz, scenarzysta, krytyk, tłumacz. Ukazuje się właśnie jego przekład "Tajnego Agenta" Josepha Conrada. W roku Conrada tłumaczenie powstawało, ale dzięki uprzejmości wydawnictwa Officyna mogliśmy byli, czytając "Tajnego Agenta" w dawnym tłumaczeniu, zaprezentować fragment przekładu nowego i porównać je. Po roku powracamy do rozmowy z Maciejem Świerkockim na temat tej jednej z dwudziestu powieści Conrada. Dyskutowaliśmy jesienią 2017 roku o konieczności powstawania coraz to nowych przekładów "dawnych" dzieł i o sensie uwspółcześniania. To ostatnie dotyczy też języka polskiej literatury, który nie wytrzymuje próby czasu, o czym przekonujemy się czytając w tym roku książki w cyklu "Klasyka polska na Stulecie": Piaseckiego, Żeromskiego, Wańkowicza. Pamiętamy niedawne spory o uwspółcześnioną wersję "Przedwiośnia". Macieja Świerkockiego pytamy o jego pracę nad tłumaczeniem Conrada i "dlaczego »Tajny Agent« wielkim jest"?

Tak składa się, że nasze spotkanie odbywa się w finale Festiwalu Conrada i Targów Książki w Krakowie.

PS. W finale wydania przypominamy wierszem Zbigniewa Herberta, w jego wykonaniu (nagrany w Poznaniu w 1984 roku), że 29 października mija 94. rocznica urodzin poety.

 I – z ostatniej chwili – 28 października dowiedzieliśmy się, że Edward Dwurnik nie żyje (patrz: audycja "Niewidoczna strona sztuki"). Nasze ostatnie z artystą spotkanie miało miejsce w Sopocie, po wernisażu jego wystawy w PGS: "75 razy 75". Wystawa został otwarta 13 kwietnia, na niecały tydzień przed 75. urodzinami malarza.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik 
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 28.10.2018 
Godzina emisji: 20.09

Polecane