"Był niezwykle odważnym człowiekiem". Tomasz Rożek wspomina Stephena Hawkinga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Był niezwykle odważnym człowiekiem". Tomasz Rożek wspomina Stephena Hawkinga
Stephen HawkingFoto: PAP/EPA/STEFAN ZAKLIN

Zmarł Stephen Hawking – wybitny fizyk i kosmolog. Naukowiec cierpiał na swardnienie zanikowe boczne. Wybitną postać wspominał Tomasz Rożek.

Posłuchaj

Dr Tomasz Rożek, fizyk i popularyzator nauki wspomina Stephena Hawkinga. Poranna audycja "Zapraszamy do Trójki" prowadzona przez Marcina Łukawskiego (14.03.2018)
+
Dodaj do playlisty
+

– Był najwybitniejszym współczesnym umysłem i niezwykle odważnym człowiekiem. Nie uznawał żadnych granic, począwszy od swojej niepełnosprawności. Nie był w stanie samodzielnie wykonać żadnej czynności. Do komunikowania ze światem miał specjalne urządzenie. To nie przeszkadzało mu w przekraczaniu granic intelektualnych – mówi dr Tomasz Rożek.

Brytyjski naukowiec zmarł w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformował rzecznik rodziny. "Jesteśmy głęboko zasmuceni, że odszedł nasz ukochany ojciec" – napisały dzieci naukowca Lucy, Robert i Tim we wspólnym oświadczeniu przekazanym przez brytyjską agencję Press Association. "Był wybitnym naukowcem i nadzwyczajnym człowiekiem, którego prace i dziedzictwo będą żyły jeszcze przez wiele lat" – napisały dzieci.

Stephen Hawking był astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Od młodości cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości jego ciała. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga. 

Był profesor matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni - Uniwersytecie Cambridge i w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie. Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Honour. 

Jego publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, w których omawia współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę. "Krótka historia czasu" jego autorstwa znajdowała się na liście bestsellerów "British Sunday Times" przez rekordowy okres 237 tygodni. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Autor: Marcin Łukawski
Gość: Tomasz Rożek
Data emisji:
 14.03.2018
Godzina emisji: 8.49

IAR/kw/mk

Polecane