Czy konsekwentnie nie przyjmować migrantów, nawet kosztem kar?
2018-02-12, 13:02 | aktualizacja 2018-02-12, 17:02
"Suddeutsche Zeitung" ostrzega, że Polacy i Węgrzy zapłacą utratą unijnych funduszy za swoją postawę w kryzysie migracyjnym.
Posłuchaj
Berlin i inne unijne stolice zamierzają uzależnić przyszłe transfery m.in. od przestrzegania praworządności i solidarności w sprawie rozdziału migrantów. Choć z drugiej strony mniej pieniędzy dla Polski to również mniej pieniędzy m.in. dla niemieckich firm, wykonawców wielu projektów u nas. Bez względu na to, co się okaże...
W opinii europosła PiS Zbigniewa Kuźmiuka powiązanie obu kwestii nie jest realne. – Moim zdaniem żadnego związku między przyjmowaniem imigrantów a obcinaniem unijnych środków nie będzie – mówił gość Kuby Strzyczkowskiego. Europoseł podkreślił, że budżet musi być przyjęty jednomyślnie, co oznacza, że Polska też musiałaby go poprzeć.
Z kolei Monika Rosa oceniła, że polityka nieprzyjmowania uchodźców jest trudna do zrozumienia z ludzkiego punktu widzenia. – Jesteśmy krajem europejskim, który doskonale wie, czym jest wojna. Patrząc z perspektywy międzynarodowej ten brak solidarności stawia nasz kraj w trudnej sytuacji, na obrzeżach UE. Bierzemy ze Wspólnoty to, co jest fajne i miłe, a gdy przychodzi moment odpowiedzialności wspólnej, wcale tego nie chcemy – powiedziała posłanka Nowoczesnej.
Czy realne jest stworzenie tzw. Planu Marshalla dla Afryki, aby wspierać wzrost bezpieczeństwa na tym kontynencie?
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości), Grzegorz Długi (poseł Kukiz'15), Monika Rosa (posłanka Nowoczesnej), dr Aleksandra Gasztold (pracownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Warszawskiego), Jan Wójcik (portal Euroislam), Aleksandra Rybińska (portal wPolityce)
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 12.07
gs/mk
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: