Czy ustawę o IPN należy poprawić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy ustawę o IPN należy poprawić?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lucky Team Studio

W piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN. Zgodnie z projektem za "przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie" grozi kara do trzech lat więzienia.

Posłuchaj

Czy ustawę o IPN należy poprawić? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Przepis oburzył izraelskie media i polityków. – Ta ustawa nie ma podstaw. Nikt nie może zmienić historii, a Holocaust nie może być negowany – mówi premier Izraela Binjamin Netanjahu. Czy tę ustawę należy w pewien sposób zmodyfikować?

– Ustawa nie była wymierzona w Izrael. Intencją jej stworzenia były pojawiające się w światowych i głównie niemieckich mediach sformułowanie "polskie obozy śmierci". Wydaje mi się, że ustawodawca w ogóle nie zdawał sobie sprawy, że będzie taka reakcja Izraela – podkreśla Piotr Gursztyn, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".

– Myślę, że wszyscy w Izraelu zgadzają się z tym, że nie ma miejsce na określenie "polskie obozy śmierci". Wiadomo, kto był sprawcą Holocaustu i kto zorganizował te straszne obozy. Polska jest obrażona za to, że niektórzy na świecie używają tego nieprawdziwego sformułowania. Myślę, że nikt nie powinien się temu dziwić – mówi z kolei Szalom Ber Stambler, izraelski rabin, obecny przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce.

Co dokładnie zmieni ta ustawa i jakie zdanie na jej temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Piotr Gursztyn (publicysta, Telewizja Polska, "Do Rzeczy"), Emmanuel Nahshon (rzecznik izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych), Andrzej Pozorski (zastępca Prokuratora Generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu), Szalom Ber Stambler (izraelski rabin, obecny przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce), Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jagielloński), Antoni Dudek (historyk i politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Data emisji: 30.01.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane