Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki
2018-01-12, 14:01 | aktualizacja 2019-02-08, 11:02
Był kapelanem warszawskiej Solidarności, upominał się o podstawowe prawa i wolności. Beatyfikowany został w roku 2010, obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Posłuchaj
W czasach PRL postać ks. Jerzego Popiełuszki przyciągała do warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki tłumy wiernych. Odprawiane przez niego msze za ojczyznę zostały nazwane przez ówczesne władze "seansami nienawiści" i były krytykowane, jako "godzące w ustrój socjalistyczny" wiece polityczne. Ks. Popiełuszko był istotnym dla środowiska "Solidarności" duszpasterzem, ale to jego męczeńska śmierć w 1984 roku uczyniła z niego symbol – równie potrzebny opozycji, co niekorzystny dla rządzących.
– Każdy człowiek rodzi się z niezapisaną kartą w umyśle. My, filozofowie, mówimy na to "byt dynamiczny", czyli taki, który przez całe życie się rozwija, pod wpływem otoczenia, innych ludzi. O takim przypadku możemy mówić, gdy chodzi o ks. Jerzego Popiełuszkę. Bo oto chorowity, niczym nie niewyróżniający chłopak spełnił Boży plan. Podjął palmę męczeństwa, choć o nią nie zabiegał – mówi ks. Jan Sochoń.
Co ukształtowało charakter ks. Popiełuszki? Jak wpłynęła na niego rodzina i miejsce, z którego pochodził? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania audycji. Zapraszamy do słuchania.
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: ks. prof. Jan Sochoń (teolog, filozof, ksiądz rzymskokatolicki)
Data emisji: 11.01.2018
Godzina emisji: 23.07
ml/mk