Protest rezydentów. Czy ich oczekiwania są zrozumiałe?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Protest rezydentów. Czy ich oczekiwania są zrozumiałe?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/sasint

Ponad 3 tysiące młodych lekarzy od stycznia przyszłego roku będzie pracować maksymalnie 48 godzin tygodniowo. Co to oznacza? Że za chwilę w szpitalach zabraknie lekarzy.

Posłuchaj

Za a nawet przeciw 5 grudnia godz. 12:07
+
Dodaj do playlisty
+

Już dziś wiadomo, że niemal co piąty rezydent wypowiedział tzw. klauzulę opt-out pozwalającą pracować ponad limit określony w kodeksie pracy. 

- To, że pozwalaliśmy lekarzom na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu, a w konsekwencji pozwalaliśmy, żeby leczyli nasz przemęczeni lekarze, było nie do zaakceptowania już wcześniej. Warto podkreślić, że ci, którzy wypowiadają klauzulę opt-out, tak naprawdę rezygnują ze swojego wynagrodzenia – mówi w Trójce dr Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Zarobki lekarzy zależą od przepracowanych przez nich dyżurów.

Lekarze rezydenci oczekują również wzrostu nakładów do 125 miliardów złotych rocznie na system opieki.  Na pytanie: czy jest to w ogóle możliwe, odpowiedział dr Artur Bartoszewicz z Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej – Polacy nie są zainteresowani tym, żeby wprowadzić odpłatności za konkretne świadczenie. Mamy wyobrażenie, że z budżetu państwa, jakby z Marsa, spadną nam pieniądze, które będą spełniać nasze oczekiwania  wobec służby zdrowia.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadają się przedstawiciele instytucji pozarządowych i eksperci. Można też usłyszeć głosy słuchaczy przedstawiających swoje zdanie na temat sytuacji lekarzy rezydentów, jak również polskiej służby zdrowia.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Łukasz Jankowski (wiceprzewodniączy Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy), dr Artur Bartoszewicz (Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej), Maria Libura (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), Danuta Kądziołka (wiceprzewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia Związku Zawodowego "Solidarność”), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Anna Janczewska-Radwan (Minister Zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC)
Data emisji: 05.12.2017 
Godzina emisji:
 12.07

kw/gs

Polecane