(Na) urodziny Josepha Conrada – premiera sztuki Ingmara Villqista

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
(Na) urodziny Josepha Conrada – premiera sztuki Ingmara Villqista
Znaczek z okazji 100. rocznicy urodzin Josepha ConradaFoto: Shutterstock.com/Sergey Goryachev

Józef Conrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie. Syn patrioty – Apollona Korzeniowskiego. Z Polski wyjechał w 1874 roku. Odwiedził ją dwa razy. Był w Krakowie i w Zakopanem.

Posłuchaj

(Na) urodziny Josepha Conrada – premiera sztuki Ingmara Villqista (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ingmar Villqist w swojej sztuce napisanej dla Teatru im. Wyspiańskiego w Katowicach snuje różne fantazje na temat pobytu Conrada w Zakopanem, w willi Konstantynówka u krewnej, matki Anieli Zagórskiej, kuzynki, która przełożyła prawie wszystkie jego książki jeszcze za jego życia. Kogo mógł spotkać w górskim kurorcie w momencie wybuchu wojny w 1914 roku, bo właśnie wtedy tam przybył? O tym między innymi opowiada sztuka dramatopisarza ze Śląska. Zaludniają ją osoby istniejące w realu oraz bohaterowie jego snów. A śni mu się głównie Polska, proroczo, gdyż na nowo na mapie miała zaistnieć cztery lata później.

W otwartym po raz piąty już kąciku pod hasłem "Conrad – pseudonim – Joseph Conrad" tradycyjnie w roli naszej "przewodniczki" wystąpi Magdalena Heydel – badaczka literatury z UJ, autorka m.in. przekładu "Jądra ciemności". Towarzyszył nam będzie autor sztuki pt. "Conrad" – Ingmar Villqist (pseudonim) oraz czytający fragmenty sztuki Andrzej Mastalerz. Nasze spotkanie w MBK odbędzie się parę godzin po premierze w Teatrze Śląskim.

160. rocznicę urodzin Josepha Conrada uczcimy także, przywołując fragment rozmowy z... Salmanem Rushdim, którą dla "Klubu Trójki" nagrywaliśmy wspólnie z Janem Niebudkiem. Angielski pisarz, urodzony w Indiach, odwiedził Warszawę 27 listopada i mimo że spotkaliśmy się z okazji premiery jego książki – "Złoty Dom Goldenów" – poprosiliśmy, by zechciał powrócić z nami do swojej książki z 2012 roku pod tytułem "Joseph Anton. A memoire". Joseph Anton to pseudonim sir Rushdiego, który zmuszony był obrać, ukrywając się przed tymi, którzy wydali na niego wyrok śmierci. Pierwszy człon pseudonimu stanowił dowód jego fascynacji twórczością, ale też życiem Josepha Conrada.

Salman Rushdie z Baszką Marcinik i Janem Niebudkiem
  fot. Wojciech Dorosz Salman Rushdie z Baszką Marcinik i Janem Niebudkiem (fot. Wojciech Dorosz)

Zapraszamy na specjalne wydanie MBK w Roku Conrada.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 3.12.2017
Godzina emisji: 21.08

***

Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.

. .


Polecane