Dramatyczna sytuacja w Afryce. Czy polityka europejska się zmieni?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dramatyczna sytuacja w Afryce. Czy polityka europejska się zmieni?
Prezydent Gwinei i przewodniczący Unii Afrykańskiej (L) rozmawia z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej podczas sesji zamknięcia 5. Szczytu UE-UAFoto: PAP/EPA/LEGNAN KOULA

Reprezentanci Unii Europejskiej i państw afrykańskich przedstawili plan likwidacji handlu ludźmi w Libii, co - jak się okazuje - jest kolejną ilustracją kryzysu migracyjnego.

Posłuchaj

Dramatyczna sytuacja w Afryce. Czy polityka europejska się zmieni? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Afryka 1200.jpg
Szczyt UE-UA. Jest decyzja o pilnej ewakuacji uchodźców z Libii

Na szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska w Abidżanie, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, szczególną inicjatywę przejawiał prezydent Francji. Emmanuel Macron odwiedził później także Ghanę i Burkina Faso, zapowiadając gruntowną zmianę francuskiej polityki wobec Afryki. – To był system wzajemnych uzależnień, w którym krążyły wpływy, pieniądze, biznesmeni, politycy, a nawet najemnicy. Pieniądze, które szły do Afryki z Francji, tam były częściowo defraudowane, a częściowo wracały do tych, którzy je wysyłali, co nazywano "łapówką zwrotną" – mówił Grzegorz Dobiecki. Jak zauważył gość Dariusza Rosiaka, prezydent Francji goszcząc w Afryce przyznał, że kolonializm oznaczał zbrodnię. Potępił ją, ale dodał, że miał też pewne pozytywne strony.

Obecna deklaracja o zmianie francuskiej polityki jest już kolejną. Czy jest szansa, że tym razem zostanie ona wprowadzona w życie? Jak Europa chce rozwiązać problem niewolniczego handlu migrantami w Libii? Na jakich imigrantów z Afryki gotowa jest otworzyć się Wspólnota? Z jakimi wyzwaniami migracyjnymi zmaga się sama Afryka? 


epa06357159.jpg
Szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska. "We współpracy z Afryką brakowało partnerstwa"

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy również następujące tematy:

  • Czy libański Hezbollah będzie zarzewiem nowej wojny na Bliskim Wschodzie?
  • Dlaczego Rosji udaje się międzynarodowa propaganda?
  • Rząd w Londynie gotów zapłacić miliardy euro za Brexit. Ale same pieniądze nie wystarczą, by zawrzeć umowę handlową z Unią.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Grzegorz Dobiecki (Polsat News 2, autor programu "To był dzień na świecie"), Anna Łabuszewska (Ośrodek Studiów Wschodnich), Andrzej Łodyński (znawca Wielkiej Brytanii) 
Materiał dodatkowy: Michał Żakowski (dziennikarz Polskiego Radia, korespondencja z Libanu) 
Data emisji: 2.12.2017
Godzina emisji: 15.08

gs/mk


Polecane