Bliski Wschód po zabójstwie Solejmaniego. "Irak stał się polem rozgrywek irańsko-amerykańskich"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bliski Wschód po zabójstwie Solejmaniego. "Irak stał się polem rozgrywek irańsko-amerykańskich"
Uroczystości pogrzebowe irańskiego gen. Ghasema Solejmaniego i dowódcvy proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandisa Foto: PAP/EPA/AHMED JALIL

– Generał Ghasem Solejmani to bardzo ważna postać w irańskim establishmencie. Powiedziałbym, że był drugą osobą po Chameneim, nie prezydent. Prezydent jest do spraw administracyjnych i rządu. Solejmani scementował obecność irańską na Bliskim Wschodzie z wykorzystaniem milicji budowanych na lokalnych milicjach szyickich – ocenia Jan Natkański, były ambasador Polski w Egipcie i Sudanie. 

Posłuchaj

Czekają nas jeszcze większe niepokoje na Bliskim Wschodzie? Iran i Irak po śmierci Solejmaniego (Raport o stanie świata/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
"

Jan Natkański To jest pytanie do polityków amerykańskich, czy wiedzieli kogo zabijają i jakie będą tego konsekwencje

Jak przypomina gość "Raportu o stanie świata" to właśnie gen. Solejmani i milicje szyickie, później wsparte przez Rosjan utrzymali w Syrii reżim Baszara al-Asada. – To on jest tym, który dyrygował Hezbollahem w Libanie i uzbroił milicje szyickie w Iraku. Kiedy Państwo islamskie zagroziło Bagdadowi i świętym miejscom szyickim na południu, wtedy iracki ajatollah Sistani wezwał do tzw. pospolitego ruszenia. Ludzie przyszli do punktów zbiorczych organizować jednostki, ale trzeba ich było uzbroić, zrobili to Irańczycy. To był przeciwnik, ale przeciwnik z którym Amerykanie po cichu współpracowali, bo musieli – przypomina były ambasador.  

Irańczycy w protestach na ulicach Teheranu opłakują śmierć generała Ghasema Solejmaniego, fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENARE Irańczycy w protestach na ulicach Teheranu opłakują śmierć generała Ghasema Solejmaniego, fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENARE

W nocy z czwartku na piątek w ataku na konwój samochodowy w Bagdadzie zginęli: irański generał Ghasem Solejmani – dowódca elitarnej jednostki Gwardii Rewolucyjnej Al Kuds oraz jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis. Władze USA potwierdziły, że to siły amerykańskie zniszczyły pociskiem wystrzelonym z bezzałogowca samochód, którym jechali dowódcy. 

Co Amerykanie razem z Solejmanim uzgadniali "pod stołem"? Czy zabity generał był tak jednoznacznie złą postacią? 

"

Jan Natkański  Irak stał się polem rozgrywek irańsko-amerykańskich. Nie wiemy, co z tego wyjdzie. Nic dobrego

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której również:

  • Po co Władimirowi Putinowi kłamstwa na temat II wojny światowej? 

  • Giną ludzie, dewastacji ulegają domy i infrastruktura. Dlaczego w Australii płoną lasy?
  • Dlaczego angielska piłka nożna jest najlepszą rozrywką dla milionów ludzi na całym świecie? Porozmawiamy z autorem książki o historiach z ojczyzny futbolu.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:  Jan Natkański (były ambasador Polski w Egipcie i Sudanie), Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) Marek Tomalik (podróżnik, publicysta, pisarz, dziennikarz radiowy), Przemysław Rudzki (autor książki "Zapiski z Królestwa. 50 niesamowitych opowieści o angielskim futbolu") 
Data emisji: 4.01.2020
Godzina emisji: 15.07

gs/kd

Polecane