Czy decyzja KRS ws. asesorów jest zrozumiała?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy decyzja KRS ws. asesorów jest zrozumiała?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pakhnyushchy/Shutterstock.com

Krajowa Rada Sądownictwa odmówiła powołania na stanowiska asesorów sądowych zgłoszonych kandydatów. Zdaniem większości z 265 asesorów zdecydowały o tym argumenty polityczne, a nie merytoryczne.

Posłuchaj

Czy decyzja KRS ws. asesorów jest zrozumiała? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W oświadczeniu, które opublikowali, można przeczytać: aplikanci znajdujący się na liście kształcili się w latach 20092016, a więc w czasach rządów różnych ugrupowań politycznych. Na liście  znaleźli się wszyscy, którzy uzyskali pozytywny wynik egzaminu, nie zaś osoby wybrane przez ministra sprawiedliwości.

– Jako prawnik i dyrektor Krajowej Szkoły muszę podkreślić, że w moim przekonaniu nie było żadnych braków w dokumentach składanych przez kandydatów na asesorów. Dysponują oni zaświadczeniami lekarskimi i psychologicznymi, które składali przy podjęciu aplikacji sędziowskiej i obecnie te zaświadczenia nie straciły na ważności. W tamtym czasie obowiązywały inne przepisy, które nie ograniczały w czasie ważności tych zaświadczeń i moim zdaniem żadna ustawa, ani rozporządzenie tego stanu nie zmieniło – tłumaczy prof. Małgorzata Manowska.

– Na 265 asesorów ponad 99 procent nie przedstawiło ważnych badań psychologicznych, co jest niezbędne do powierzenia wotum. Wydaje się wręcz, że było to działanie świadome. Stanowisko ministerstwa sprawiedliwości i Krajowej Szkoły jest takie, że te dokumenty nie są niezbędne. I tu decyzja KRS nie mogła być inna. Do tego dochodzi różnica między KRS a ministerstwem co do osób, które nie odbyły aplikacji w Krajowej Szkole – przedstawia stanowisko Krajowej Rady Sądowniczej sędzia Sławomir Pałka.

Jak decyzję KRS ws. asesorów oceniali nasi eksperci? Co proponowali słuchacze? Odpowiedzi na m.in. te pytania znajdą Państwo w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Małgorzata Manowska (dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie), Sławomir Pałka (członek Krajowej Rady Sądowniczej), Adam Abramowicz (poseł PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz 15'), dr Kazimierz Kik (politolog), Arkadiusz Szcześniak (Stop Bankowemu Bezprawiu)
Data emisji: 6.11.2017 
Godzina emisji: 12.07

ml/gs


Polecane