Zaginiona, zaginiony! Ile dzieł sztuki straciła Warszawa podczas wojny?
2017-10-20, 12:10 | aktualizacja 2017-10-20, 16:10
W wyniku działań wojennych Warszawa utraciła nie tylko budynki będące jej architektonicznym dziedzictwem, lecz także tysiące dzieł sztuki. Grabież wartościowych przedmiotów, która stanowiła pogwałcenie zasad konwencji haskiej, rozpoczęła się już w pierwszych dniach okupacji.
Posłuchaj
Kradzieżą dzieł sztuki zajmowały się specjalne jednostki wchodzące w skład SS, w których znajdowali się rzeczoznawcy, niemieccy historycy sztuki, eksperci i kustosze. Na terenie Rzeszy znalazły się najcenniejsze zbiory z Polskich muzeów – kolekcje Zachęty, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Zamku Królewskiego. Wielu zrabowanych dzieł sztuki nigdy nie udało się odzyskać.
– Warszawa przed wojną miała bardzo wysoki stan posiadania zabytków i antyków. To były rzeczy, które zbierano przez wiele pokoleń. W domach na Starym Mieście wisiały portrety przodków z XVII wieku. Praktycznie każde mieszkanie na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie było wyposażone antykami – mówi w Trójce dr Mariusz Klarecki, członek zespołu ds. ustalania wartości strat, jakie Warszawa poniosła w wyniku drugiej wojny światowej.
W audycji "Białe plamy" goście Mirosława Biełaszki opowiadają, jak Niemcy przejmowali "polskie skarby". Mówią o stratach poniesionych przez instytucje publiczne, osoby prywatne i antykwariuszy. Wyjaśniają, jak odzyskiwane są zaginione dzieła, i opowiadają o przedmiotach, który bezpowrotnie straciły tożsamość.
Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: dr Mariusz Klarecki (historyk sztuki, członek zespołu ds. ustalania wartości strat, jakie Warszawa poniosła w wyniku drugiej wojny światowej), dr Paweł Kosiński (historyk, IPN)
Data emisji: 19.10.2017
Godzina emisji: 23.09
iwo/mk