Stalinizm – dramat na skrzyżowaniu bałaganu i biurokracji
2017-09-15, 06:09 | aktualizacja 2017-09-16, 21:09
Jak złamać człowieka uformowanego w innej rzeczywistości i stworzyć nowego? – tak w skrócie można opisać strategię psychologicznego działania totalitaryzmów wobec jednostek.
Posłuchaj
W kolejnym odcinku audycji "Białe plamy" rozmawiamy o czasach stalinowskich i stosowanych wówczas przez władzę narzędziach psychologii. W szczególny sposób przyglądamy się stalinowskiemu więziennictwu.
– Trafienie do więzienia stalinowskiego było w dużym stopniu potwierdzeniem intuicji Wata, który mówił, że komunizm, szczególnie w wersji stalinowskiej, jest połączeniem biurokracji i bałaganu. Tak więc do więzienia mógł trafić każdy, kto znalazł się na przecięciu tych dwóch czynników – mówi dr Tomasz Ochinowski, historyk i psycholog.
Gość audycji dodaje też, że "do stalinowskiego więzienia mógł trafić każdy, kto z punktu widzenia ideologii nie rokował nadziei na stanie się nowym człowiekiem".
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mirosława Biełaszki i dr. Ochinowskiego, będącej analizą działań władzy, która w latach 1948–1956 dążyła do spacyfikowania społeczeństwa.
Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: dr Tomasz Ochinowski (psycholog, historyk, wykładowca na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 14.09.2017
Godzina emisji: 23.08
iwo/mk