"Brama" w zabytkowej stodole na Mazurach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Brama" w zabytkowej stodole na Mazurach
"Brama"Foto: Barbara Sroka

Od ubiegłego roku w finale wakacji proponujemy wyprawę na Mazury, bo oto w mrocznym mazurskim lesie jest polana, a na niej – zabytkowa stodoła (kiedyś także stajnia), a w niej – teatr.

Posłuchaj

"Brama" w zabytkowej stodole na Mazurach (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Stowarzyszenie Anima w sierpniu realizuje tam spektakle. Reżyserką tegorocznej premiery jest Agnieszka Korytkowska-Mazur. Sztukę pod tytułem "Brama" napisał Robert Wasilewski. Na kilka dni przed premierą spotkaliśmy się z twórcami przedstawienia. Inicjatorem wyprawy w głąb Mazur (okolice Szczytna) był dramaturg spektaklu, dyrektor Teatru Miniatura w Gdańsku – Romuald Wicza-Pokojski.

"Brama" została wystawiona w rocznicę "nalotu dywanowego" na Konigsberg (Królewiec) – stolicę Prus Wschodnich (26/27 sierpnia 1944 roku). Robert Wasilewski opowiada historię rodzeństwa z mazurskiej wsi (Emmy i Michela), które po wakacjach 1944 roku miało rozpocząć naukę w królewieckiej Albertynie. III Rzesza fundowała na uczelniach Królewca stypendia dla uzdolnionej młodzieży (plan "kształcenia nowych kadr narodowych socjalistów"). Dramatyczna historia końca wojny na tamtym terenie, opowiadana dzisiaj w głębi mrocznego mazurskiego lasu, wybrzmiewa w sposób szczególny. Słuchając jej, stajemy się jej świadkami. Dodajmy, że przedstawienie, pokazywane zaledwie kilka razy, jest wzruszające i przerażające. Towarzyszy mu piękna muzyka grana przez rodzinę państwa Wasilewskich.

Na zdjęciu Agnieszka Korytkowska-Mazur, Robert Wasilewski i Romuald Wicza-Pokojski oraz Barbara Marcinik fot. Barbara Sroka

W drugiej i trzeciej części wydania powracamy tradycyjnie do Sopotu, gdzie w Teatrze Atelier – niestety – kończy się 24. Sopockie Lato Teatralne. André Hübner-Ochodlo po raz ostatni tego lata spotka się z nami, a Lato w Atelier zamyka recital Hanny Banaszak.

W teatrze Boto natomiast – szczęśliwie – od sześciu lat na zakończenie wakacji organizowany jest Festiwal Teatru Dokumentalnego (i Rezydencja Artystyczna) Sopot Non-Fiction. To spektakle zrealizowane w ubiegłym sezonie, warsztaty ośmiu grup oraz maraton prezentujący "work in progress". O tej wyjątkowej inicjatywie opowiada przez telefon współkurator programu Festiwalu, reżyser, Adam Nalepa.

Wakacje rozpoczynaliśmy na początku lata 2017 podczas Festiwalu Dwa Teatry, kończymy na Festiwalu Non-Fiction. Na półmetku – tradycyjnie także – bywaliśmy w Gdańsku. Za tydzień zajrzymy jeszcze do Sopotu, ale to lato trwa dalej. Mamy nadzieję spotkać się nad morzem u jego schyłku. W drugiej połowie września czeka nas Festiwal Filmowy w Gdyni.

W dniu premiery na Scenie Teatralnej Trójki, wydanie MBK zamykamy krótką rozmową zapowiadającą słuchowisko/widowisko. Tym razem w Teatrzyku Zielone Oko sztuka Wojciecha Fułka "Śmierć burmistrza". Jej akcja toczy się gdzieś na Pomorzu…

Nostalgicznie więc, wciąż jednak z morzem w perspektywie, zapraszamy!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 27.08.2017
Godzina emisji: 14.05

Polecane