Braterstwo gospodarcze Polski i Chin po II wojnie światowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Wspólnota ideologiczna i komunistyczna po 1945 roku stała się bazą do rozwoju stosunków bilateralnych pomiędzy Polską i Chinami - mówi prof. Janusz Wróbel z Oddziału IPN w Łodzi.

Posłuchaj

Jak rozwijały się stosunki polsko-chińskie po II wojnie światowej? (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

ChiPolBrok - pod tą nazwą kryje się przedsiębiorstwo, które przyczyniło się do otwarcia komunistycznych Chin na światowe rynki. Powstało na początku lat 50. XX wieku i było wspólną inicjatywą władz Chin i Polski, które pod okiem Moskwy nawiązały wówczas relacje gospodarcze i kulturalne.

- Trzeba pamiętać o tym, że powstająca Chińska Republika Ludowa zerwała stosunki gospodarcze ze światem zachodnim, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, ale również z Wielką Brytanią. Nastąpiło wówczas całkowite przeorientowanie polityki gospodarczej Chin w kierunku Europy Wschodniej. Oczywiście głównym partnerem był dla nich Związek Sowiecki, ale był to partner niewystarczający - opowiada profesor Janusz Wróbel.

Czy relacje te wpłynęły jakoś na postawę Chin wobec kryzysu w relacjach Warszawy z Moskwą jesienią 1956 roku? Jak rozwijały się stosunki wzajemne w kolejnych dekadach PRL? O tym mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Partnerem programu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: prof. Janusz Wróbel (Oddział IPN w Łodzi)
Data emisji: 23.08.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/iwo

Polecane