Świat występny drogą do wyzwolenia u Marka Nowakowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świat występny drogą do wyzwolenia u Marka Nowakowskiego
Pisarz Marek NowakowskiFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

- Marka Nowakowskiego interesowała druga strona oficjalnego społeczeństwa jako alternatywa dla normalnego życia i pewna autentyczność w komunistycznej Polsce - mówi historyk, prof. Krzysztof Kosiński.

Posłuchaj

Marek Nowakowski - "Książę peryferii" (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nazywany był "Księciem peryferii" i mistrzem małej formy literackiej. Niezwykle silnie związany z Warszawą i jej mieszkańcami, których losy opisywał. Urodzony w 1935 roku prozaik i scenarzysta Marek Nowakowski pozostawił po sobie bogaty dorobek, m.in. opowiadań. Często bywał porównywany z Markiem Hłaską, choć zdaniem gościa Trójki pomiędzy pisarzami nie ma prostej korelacji.

- Marek Nowakowski, jak mi się wydaje, miał spontaniczną potrzebę pokazania świata z przełomu lat 40. i 50., tamtej rzeczywistości, a nie jego socrealistycznej reprezentacji, zapisania mowy, jaką się wówczas posługiwano. Na pewno wpływ na to miały m.in. wydarzenia października 1956 roku - opowiada prof. Krzysztof Kosiński.

Jakie były zwroty w życiu Marka Nowakowskiego? Jak świat występny wyzwalał pisarza? O literaturze Marka Nowakowskiego i jego fascynacjach mówimy więcej w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: prof. Krzysztof Kosiński (historyk, profesor Instytutu Historii PAN)
Data emisji: 5.07.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/fbi

Polecane