Czy firmy windykacyjne nadużywają swoich uprawnień?
2017-02-06, 14:02 | aktualizacja 2017-02-06, 15:02
W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał zespół, który pracuje nad zmianami w Kodeksie cywilnym. Nowe przepisy mają ograniczyć bezprawne działania firm, które ściągają długi.
Posłuchaj
Często bowiem zdarza się, że jesteśmy bezprawnie straszeni przez firmy windykacyjne, a dług - o czym nie wiemy - jest przedawniony. Z drugiej strony - długi należy spłacać, a monity wzywające do zapłaty traktować poważnie.
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk (przewodniczący stałej sejmowej Podkomisji stałej ds. nowelizacji prawa cywilnego) podkreśla, że wiele osób nie wie o przedawnieniu długów i że w przypadku postępowania sądowego sami powinniśmy podnosić ten argument. - Niebawem zgłosimy do parlamentu projekt zmiany przepisów. Będą one zmierzały w tym kierunku, aby roszczenie było badane z urzędu przez sąd i w razie przedawnienia, by sąd oddalał powództwo - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.
- Dług do końca okresu przedawnienia podlega ochronie państwa. Państwo chroni wierzyciela, jest gotowe przymusić dłużnika do spłaty, jeśli w sprawie zapadł wyrok. Po okresie przedawniania dług nadal istnieje, w sensie moralnym nadal jesteśmy zobowiązani do spłaty - podkreśla Andrzej Roter, prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Jak problem oceniają eksperci i słuchacze Trójki? Czy firmy windykacyjne postępują uczciwie, nie informując o przedawnieniu długów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Arkadiusz Mularczyk (PiS), Andrzej Roter (Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych), Radosław Cieciórski (Polski Związek Windykacji), Roman Sklepowicz (Stowarzyszenie Pokrzywdzonych Przez System Bankowy i Prawny), Jarosław Ryba (Związek Firm Pożyczkowych), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik "Bank")
Data emisji: 6.02.2017
Godzina emisji: 12.07
mk/ei
Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji: