Stary Teatr z Krakowa w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stary Teatr z Krakowa w Warszawie
"Wróg ludu" w Starym TeatrzeFoto: Stary Teatr

O cenie, jaką może zapłacić wielu za prawdę ujawnioną przez bezkompromisową jednostkę - o tym m.in. jest spektakl, który Narodowy Stary Teatr przywiózł na Festiwal Polska w IMCE, czyli w teatrze Tomasza Karolaka.

Posłuchaj

Stary Teatr z Krakowa w Warszawie (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To "Wróg Ludu" Henryka Ibsena w reżyserii Jana Klaty. Dyrektor narodowej, krakowskiej sceny, urodzony w Warszawie, od 2013 roku mieszka w Krakowie, a przedstawienia Starego Teatru możemy oglądać u nas na festiwalach.



"Wróg ludu" jest takim festiwalowym spektaklem, ostatnio mogła oglądać go publiczność Katowic, Rzeszowa, a także… chińska. Wszędzie, począwszy od Krakowa, ta najświeższa inscenizacja Jana Klaty spotyka się z żywą reakcją. Publiczność warszawska wypełniła do ostatniego miejsca nie małą widownię IMKI, nagradzając artystów oklaskami "na stojąco". Większość zresztą, nie tylko krakowskich spektakli Jana Klaty, budzi w jego mieście zainteresowanie. W jakimś więc sensie jest reżyser "prorokiem we własnym kraju".


Niemal połowa widowni IMKI pozostała w teatrze po ponaddwugodzinnym przedstawieniu, by spotkać się późnym wieczorem z zespołem Starego Teatru, a zespół ten uznawany jest za jeden z najlepszych u nas i, mimo różnych trudności, w większości z zaangażowaniem podąża za pomysłami dyrektora. Narodowy Stary Teatr - bywa, że kontrowersyjny - nie pozostawia nas obojętnymi.



Juliusz Chrząstowski Juliusz Chrząstowski

Nieczęsto mamy okazję gościć Jana Klatę w Trójce, ale od lat jesteśmy mu wierni i w tym wydaniu mamy szansę, dzięki Festiwalowi Polska w IMCE, posłuchać go w MBK. Naszym gościem był (nagranie powstało w dniu pokazu "Wroga ludu" 23 listopada) także odtwórca roli głównej w spektaklu - Juliusz Chrząstowski. Gdyby nie inne nasze zobowiązania, obaj artyści bez trudu wypełniliby cały czas Magazynu.

I tak, w tym wydaniu zapowiedzieliśmy:

- spotkanie z poezją szwedzkiego poety Larsa Gustafssona, które 28 odbędzie się w Warszawie, w POLIN, a wezmą w nim m.in. udział Adam Zagajewski oraz słynny tłumacz naszej literatury na język szwedzki - Anders Bodegard; o zmarłym w kwietniu tego roku szwedzkim poecie opowiedział sekretarz Nagrody im. Zbigniewa Herberta - Andrzej Franaszek;

Lars Gustafsson, fot.:culture.pl Lars Gustafsson, fot. culture.pl



- 25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które rozpoczną się w tym tygodniu (1 grudnia); w roli zapraszającej wystąpi dyrektor powstałego w roku ESK 2016  Wrocławskiego Domu Literatury - Anna Morawiecka;

- Galę Splendorów, czyli najważniejszych Nagród Teatru Polskiego Radia; te zostaną wręczone 5 grudnia i na uroczystość tę zaprosił nas dyrektor Janusz Kukuła.

11 listopada 1991 roku w Brodnicy powstał offowy Teatr Wiczy. 26 listopada w Toruniu zaprezentował pierwszą po latach premierę pt. "Dobroć, nasza dobroć", obchodząc 25. rocznicę swoich urodzin. Autorem sztuki i reżyserem jest Romuald Wicza-Pokojski, nasz częsty gość. Może uda nam się złożyć jego teatrowi urodzinowe życzenia. Gościem – niespodzianką jest w tym wydaniu, przybyły z NY fotografujący lotnik/latający fotograf, Filip Wolak - laureat fotograficznego Oscara 2016, który szykuje dla nas także niespodziankę, prywatnie – kolega Romka – Wiczy...

Filip Wolak, fot.: Justyna Guziec Filip Wolak, fot.: Justyna Guziec



Wydanie MBK wypełniły więc głównie cykliczne wydarzenia kulturalne i na naszej mapie znów znajdą się: Warszawa, Kraków, Toruń oraz Wrocław.

Kończący się rok w życiu kulturalnym nie jest może najlepszy, ale na nudę nie możemy narzekać; my w niedzielne wczesne popołudnia nie pogłębiamy tematów, sądzimy jednak, że sygnalizujemy te najważniejsze; na ile atrakcyjnie - prosimy ocenić.

PS: Teatr Narodowy w Warszawie daje 26 listopada premierę "Matki Courage" wg Brechta w reżyserii Michała Zadary; w roli tytułowej występuje Danuta Stenka.

Próby do MATKI COURAGE I JEJ DZIECI: Zbigniew Zamachowski, Danuta Stenka, Barbara Wysocka. Fot. Krzysztof Bieliński/narodowy.pl Próby do Matki Courage i jej dzieci": Zbigniew Zamachowski, Danuta Stenka, Barbara Wysocka. Fot. Krzysztof Bieliński/narodowy.pl

PS2: Trójka patronuje ESK 2016 oraz WTDK. Najbliższe - pierwsze w tym roku grudniowe wydanie TPK oraz MBK - będziemy transmitować z Wrocławia. Zapraszamy: do Wrocławskiego Domu Literatury w nocy z czwartku na piątek oraz do Hali Stulecia w niedzielę.


***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji:
27.11.2016
Godzina emisji:
14.07


Polecane