Ameryka. Ameryka - w teatrze i w literaturze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ameryka. Ameryka - w teatrze i w literaturze
Foto: mat. prom.

To – pierwsze po wielu latach wydanie MBK, do słuchania którego mogę zaprosić na 14.00. Rzadko w Magazynie mamy czas na słuchanie muzyki, zatem umiejscowienie go ponownie w ramówce Trójki między dwiema audycjami muzycznymi jest istotne, choćby z estetycznego punktu widzenia. Poza tym, po takiej dawce słowa, różnych dźwięków reporterskich, przemieszczania się nieustannego, należy nam się „Siesta”. A zatem – na nowo – zaczynamy!

Posłuchaj

Ameryka. Ameryka - w teatrze i w literaturze (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Otwieraliśmy sezon kulturalny 2016/2017 , przed tygodniem podczas krótkiej rozmowy z Wojciechem Malajkatem, przedwczoraj w TPK – wraz z TR Warszawa. I – pozostajemy w Warszawie. I – powracamy – zgodnie z obietnicą sprzed tygodnia – do Teatru Syrena. Naszymi gośćmi byli na dwa tygodnie przed premierą, reżyserzy „Dogville”: Aleksandra Popławska oraz Marek Kalita. Pamiętamy Państwa z ich ról w Rozmaitościach, pana Marka Kalitę z Nowego Teatru oraz z wielu filmów. Są oni bowiem świetnymi aktorami, którzy reżyserują także od lat. Choć powodem naszego spotkania jest ich wspólna premiera w Syrenie, to jednak nie zabrakło również innych wątków, które między innymi składają się na okoliczności, w jakich spektakl powstaje i będzie grany.



Akcja „Dogville” Larsa von Triera toczy się w miasteczku o tej nazwie w Ameryce i ma to znaczenie, ale reżyserzy podkreślają, że nie o Ameryce jest ich przedstawienie.
 

W Ameryce, precyzyjnie w Nowym Yorku, akcję swojej debiutanckiej powieści umieścił poeta Tadeusz Dąbrowski (patrz: strona powieści). „Bezbronną kreskę” przygotowujemy właśnie w Trójce w wersji dźwiękowej i jej autor będzie drugim gościem tego wydania MBK. NY – dzisiaj? W czasie powieściowym – tak, ale też dzisiaj – 15 rocznica ataku na WTC.

 
Rozmawiając więc w Magazynie zarówno o „problemie obcego” w danej społeczności („Dogville”) oraz  o miłości „w czasach pop-kultury” („Bezbronna kreska”), odnajdujemy wspólny mianownik w amerykańskim kontekście.


Zapraszamy, podekscytowani próbą zainteresowania Państwa MBK, nadawanym w dawnej jego porze, którą my pamiętamy jako „złote lata Magazynu”.
 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji:
11.09.2016
Godzina emisji:
14.07

Polecane