Za i przeciw Brexitu. Zdrowy eurosceptycyzm pomoże?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Za i przeciw Brexitu. Zdrowy eurosceptycyzm pomoże?

- Zarówno dla UE, jak i Wielkiej Brytanii lepszym scenariuszem byłoby pozostanie Brytyjczyków we Wspólnocie, z drugiej jednak strony elity europejskie powinny zadać sobie pytanie, dlaczego tylu Brytyjczyków jest niezadowolonych z członkostwa - uważa politolog, dr Sergiusz Trzeciak. Co na temat Brexitu mają do powiedzenia jego zwolennicy?

Posłuchaj

Dyskusja wokół Brexitu. Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej? (Euranet/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Po 43 latach obecności we Wspólnocie Europejskiej Wielka Brytania decyduje o pozostaniu lub wyjściu z Unii Europejskiej. Angielscy obywatele 23 czerwca głosują w sprawie swojej przynależności do Unii. Pierwsze wyniki referendum poznamy w piątek rano.

- Eurosceptycyzm był głęboko zakorzeniony od początku integracji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Brytyjczycy już w 1975 roku mieli swoje referendum odnośnie do członkostwa. Nie jest to nowy fenomen, a zdrowy eurosceptycyzm pomagał Wielkiej Brytanii w promowaniu swojej wizji Europy i miał przełożenie na to, jak kształtowała się integracja - uważa Agata Gostyńska-Jakubowska z think tanku Centre for European Reform.

W rozmowie wyjaśniliśmy, czy w przypadku Brexitu mieszkający w Wielkiej Brytanii Polacy musieliby opuścić Anglię i co najbardziej podsyca aspiracje zwolenników wyjścia z Unii Europejskiej. Mówiliśmy również o zaletach i wadach bycia wśród krajów Wspólnoty Europejskiej m.in. z polskiej perspektywy.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marcin Pośpiech (relacja z Londynu dziennikarza Trójki), Agata Gostyńska-Jakubowska (think tank Centre for European Reform), dr Sergiusz Trzeciak (ekspert do spraw marketingu politycznego, Collegium Civitas), Patryk Toporowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Katarzyna Pisarska (Europejska Akademia Dyplomacji), dr Przemysław Biskup (grupa badawcza Britannia, Uniwersytet Warszawski), dr Karolina Borońska-Hryniewiecka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 23.06.2016
Godzina emisji: 12.05

sm/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:



Polecane