Unia Europejska przeciw rosyjskiej propagandzie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unia Europejska przeciw rosyjskiej propagandzie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FabrikaSimf/shutterstock.com

Unia Europejska do końca 2020 roku przeznaczy 1,1 mln euro na walkę z rosyjską propagandą. Nie jest to wielka kwota, ale po raz pierwszy w unijnym budżecie przeznaczono określoną sumę właśnie na ten cel.

Posłuchaj

Unia Europejska przeciw rosyjskiej propagandzie (Unia pod lupą/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Może to wskazywać na zmianę w myśleniu w Unii Europejskiej, gdzie jeszcze niedawno nie wszyscy dostrzegali zagrożenie rosyjską propagandą. Jako pierwsze na alarm w tej sprawie biły kraje bałtyckie. Łotwa, która kierowała pracami Unii Europejskiej w 2015 roku, zwracała już wtedy uwagę na to, że rosyjskie media – silne, z dobrym sygnałem – docierały do państw bałtyckich, gdzie szerzyły propagandę. Później kolejne unijne kraje zaczęły dostrzegać rosnące zagrożenie.

– Konflikt Rosji z Ukrainą i aneksja Krymu były wstrząsem dla całej Europy. Spowodowały one przewartościowanie stosunku elit europejskich do Rosji – tłumaczył w Trójce ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Piotr Żochowski.

Jaki jest przekaz rosyjskich mediów, których sygnały docierają do Europy? Czy przedstawiciele zachodnich krajów Unii widzą rosyjskie zagrożenie tak wyraźnie jak politycy z Europy Wschodniej? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Unia pod lupą
Prowadzą: Beata Płomecka, Marcin Łukawski
Data emisji: 29.11.2017
Godzina emisji: 7.43

iwo/mk

Polecane