Ursula von der Leyen zabiega o poparcie swojej kandydatury. Komentarze europosłów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ursula von der Leyen zabiega o poparcie swojej kandydatury. Komentarze europosłów
Premier Belgii Charles Michel oraz Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Ursula von der Leyen, kandydatka na szefową Komisji Europejskiej, od kilku dni prowadzi konsultacje w PE, zabiegając o poparcie europosłów. Na temat w radiowej Trójce dyskutowali Andrzej Halicki (PO) oraz Jadwiga Wiśniewska (PiS).

Posłuchaj

Ursula von der Leyen zabiega o poparcie swojej kandydatury. Komentarze europosłów (Puls Europy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Choć przegrana Ursuli Von der Leyen w głosowaniu wydaje się mało prawdopodobna, większość frakcji oficjalnie mówi, że jeszcze nie zdecydowała, czy zamierza ją poprzeć. 

Wprawdzie to Rada Europejska nominuje kandydata na stanowisko szefa Komisji Europejskiej, ale wybiera go europarlament. Dlatego od kilku dni Niemka prowadzi oficjalne i nieoficjalne konsultacje z poszczególnymi frakcjami w PE. Ostateczne głosowanie nad jej nominacją odbędzie się w przyszłym tygodniu w Strasburgu. 

Jadwiga Wiśniewska przyznała, że "to będą trudne wybory i nie wiadomo, czy Ursula von der Leyen uzyska wymaganą większość". – Moja frakcja, czyli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, skończyła spotkanie z panią minister i dyskusja była długa, ale bardzo interesująca. Pani Ursula von der Leyen pytana była m.in. o stosunek do Rosji, NATO, o sprawy związane z migracją. Frans Timmermans był dla nas nie do zaakceptowania – mówiła europosłanka PiS.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Andrzej Halicki stwierdził, że "poparcie dla von der Leyen jest przesądzone, jest ona reprezentantką Europejskiej Partii Ludowej". – Walka z ociepleniem klimatu i rozsądne dofinansowanie tych wszystkich gospodarek, które rzeczywiście wymagają tej transformacji, a polska w szczególności, to zadania cywilizacyjne – mówił europoseł PO.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście:  Jadwiga Wiśniewska (PiS), Andrzej Halicki (PO)
Data emisji: 9.07.2019
Godzina emisji: 17.45

PAP/dn/kw

Polecane