Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
Duch miejsca
2016-03-13, 20:03 | aktualizacja 2016-03-14, 17:03
To, co interesuje MBK w sposób szczególny, jest trudne do zdefiniowania, ale "duch miejsca", czyli "genius loci" w przybliżeniu oddaje istotę sprawy.
Posłuchaj
Na pytanie, skąd nasza fascynacja np. Sopotem, Śląskiem, Kaszubami, dawną Galicją, odpowiedź jest prosta. Te miejsca w sposób szczególny "promieniują". Historia w większości przypadków odcisnęła swoje, nie do usunięcia, piętno na duchowym - i nie tylko - pejzażu tych miejsc. Dlaczego taki Sopot stanowi prawdziwe "zagłębie" artystyczne? Artyści wybrali je, tam powstają kolejne pracownie, mapę miasta znaczą kolejne punkty aktywności kulturalnej. W tym wydaniu MBK zajrzeliśmy do Sopoteki (w nowym budynku dworca) oraz do pracowni pary artystów: Joanny Rusinek i Filipa Kalkowskiego, otwartej w piątek (11.03). Naszym gościem był dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie - Roman Wojciechowski. Współgospodarzem - dyrektor PGS - Zbigniew Buski.
Powody główne wizyty w Sopocie były dwa:
1. Wernisaż wystawy Normana Leto (rozmawialiśmy o niej tuż po otwarciu; patrz: TPK 10/11.03.)
2. Festiwal "Teatrzyk Zielone Oko. Reaktywacja".
Podczas trwania Magazynu kończyła się prezentacja siódmego festiwalowego słuchowiska (patrz: zapowiedzi w dwóch poprzednich wydaniach).
Magazyn bardzo kulturalny - tu znajdziesz poprzednie audycje >>>
Mogliśmy podzielić się z Państwem wrażeniami i wnioskami. Teatrzyk Zielone Oko to wszak najsłynniejszy cykl teatralny w historii Trójki, wciąż przez Słuchaczy wspominany, ale - na ile reaktywacja jest możliwa - badamy to od ubiegłego roku, roku 90-lecia Polskiego Radia (sierpniowa premiera na STT, prezentacja słuchowiska "na żywo" na Festiwalu Odkrywcy Wyobraźni w Szczecinie).
Wydanie, tradycyjnie już, otworzył tzw. inny temat, który swoje rozwinięcie będzie miał w maju. To Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta. Jej laureata w 2016 poznaliśmy w ubiegłym tygodniu podczas konferencji Fundacji im. Zbigniewa Herberta. To Lars Gustafsson - szwedzki poeta, ale też powieściopisarz, eseista. Reprezentującą jury, szwedzką pisarkę - Agnetę Pleijel - poprosiliśmy o krótką prezentację laureata. W maju Nagroda zostanie wręczona i wtedy przyjdzie nam bliżej zapoznać się z twórczością szwedzkiego poety.
Od ubiegłego wydania MBK sygnalizujemy nadejście czasu poezji, bo oto już za niepełny tydzień poznamy Europejskiego Poetę Wolności 2016. Jest to gdańska nagroda poetycka, przyznawana co dwa lata. Siedmioro nominowanych poetów przedstawiliśmy w TPK przed miesiącem. Za tydzień zdamy relację z festiwalu towarzyszącego wręczeniu nagrody EPW. W tym wydaniu przywołaliśmy wiersz laureatki EPW 2014 - Chorwatki Dorty Jagic. Ciekawostka jest taka, że w jury Nagrody im. Zbigniewa Herberta zasiada m.in. nominowana do EPW 2016 poetka macedońska - Lidija Dimkovska.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji z PGS (z Trójkowym Znakiem Jakości).
Współorganizatorami tego wydania MBK były: PGS i Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, audycję zrealizował Andrzej Dubas z Radia Gdańsk.
**
Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 13.03.2016
Godzina emisji: 19.07