"Buntownicy kamery". Magia czechosłowackiego kina
2016-02-22, 12:02 | aktualizacja 2016-02-22, 18:02
Warszawa, Wrocław - to miasta, w których odbywa się najdłuższy filmowy festiwal świata. W ciągu trzech miesięcy w ramach imprezy "Buntownicy kamery. Czechosłowacka nowa fala" zobaczyć będzie można 47 filmów.
Posłuchaj
"Buntownicy kamery. Czechosłowacka nowa fala" to przegląd najwybitniejszych czechosłowackich filmów z lat 60. Festiwal otworzyła produkcja "Pociągi pod specjalnym nadzorem" Jiříego Menzla, a sam reżyser zagościł w Warszawie. Dotychczas zobaczyliśmy także "Sklep przy głównej ulicy", który w 1966 roku zdobył Oscara.
Organizatorzy imprezy Adam Trzopek i Adam Porębowicz opowiadali w Trójce, co wydarzy się podczas imprezy. - Będziemy mieli m.in. dwa obrazy, które w Polsce nigdy dotąd nie były pokazywane. To kawkowski, nieco surrealistyczny "Hotel dla cudzoziemców" i "Dzień nasz codzienny", który zaciera granice między dokumentem a fabułą - tłumaczył Adam Trzopek.
Festiwal rozpoczął się 19 lutego i potrwa do 29 maja. W ramach imprezy odbędą się nie tylko pokazy filmowe, ale także prelekcje, warsztaty i spotkania z wybitnymi twórcami, m.in. z aktorką Magdą Vašáryovą. Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie imprezy dla miłośników czechosłowackiego kina sprzed 50 lat? O tym rozmawialiśmy w audycji "Fajny film".
***
Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Adam Porębowicz i Adam Trzopek (organizatorzy festiwalu "Buntownicy kamery. Czechosłowacka nowa fala")
Data emisji: 22.02.2016
Godzina emisji: 10.45
kd/mk