"Dziady" - całość po raz pierwszy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dziady" - całość po raz pierwszy
Scena z przedstawienia "Dziady" w reżyserii Michała Zadary, fot. Natalia KabanowFoto: fot. Natalia Kabanow

W sobotę 20 lutego reżyser Michał Zadara efektownie kończy trwającą cztery lata pracę nad realizacją wszystkich części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Efektownie, bo 14-godzinnym maratonem.

Posłuchaj

"Dziady" - całość po raz pierwszy (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Teatr Polski we Wrocławiu zaryzykował i tak: w 2014 roku przedstawił  wiersz "Upiór", I, II i IV część naszego dramatu romantycznego, w 2015 roku - "Dziadów" cz. III, a w tym roku - "Ustęp" i wiersz "Do przyjaciół Moskali". Całość zostanie pokazana ponownie na początku kwietnia, a pomiędzy - będą prezentowane kolejne części.


W tym wydaniu MBK uruchamiamy pomost: studio Trójki - studio Radia Wrocław. We wrocławskim studiu dyrektor Krzysztof Mieszkowski oraz kierownik literacki Piotr Rudzki, w teatrze - pod telefonem - Michał Zadara. W tym gronie możliwa jest jedynie gorąca wymiana zdań. I przedstawiamy ją w pierwszej, najdłuższej części Magazynu.

Niewiele czasu pozostaje na inne tematy, ale - znów przez telefon - mamy szansę porozmawiać o malarce Zofii Stryjeńskiej. W roli naszego gościa była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, historyk sztuki Zofia Gołubiew, a w naszych najbliższych planach lektura w dźwięku książki Angeliki Kuźniak pod tytułem "Stryjeńska. Diabli nadali". Zaproszenie do głośnej lektury przyjęła pani Ania Dymna.

A w Poznaniu, w Teatrze Nowym? O tym rozmawiamy z dyrektorem Piotrem Kruszczyńskim. Podczas tego spotkaniea dzielimy się pewną sensacyjną wiadomością. Dyrektorowi towarzyszy aktorka Teatru Nowego Maria Rybarczyk.

Rękopis powieści Światła, które nie gasną autorstwa aktorki Krystyny Feldman Rękopis powieści "Światła, które nie gasną" autorstwa aktorki Krystyny Feldman

W roli PS zaproszenie do Teatru Guliwer w Warszawie, gdzie Tomasz Man przygotował rockową wersję "Śpiącej Królewny".

Na mapie trzeciego w lutym tego roku wydania MBK: Wrocław, Kraków, Poznań i Warszawa.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca

Umberto Eco Umberto Eco

PS 2:  Kiedy domykaliśmy to wydanie, w sobotę rano, dotarła do nas wiadomość, że nie żyje Umberto Eco. Jak zazwyczaj, kiedy odchodzą  - wydawałoby się - nieśmiertelni, przeżywamy szok. Planowaliśmy przecież wspólną ucztę na Festiwalu Poezji Wisławy Szymborskiej w Bolonii w maju… "Dzieło otwarte" z natury swojej nie może mieć przecież końca, a "Tematem na pierwszą stronę" nie może w żadnym wypadku być nekrolog autora "Imienia róży".

I tak, można by popaść w "Szaleństwo katalogowania" tytułów jednego z najbardziej oryginalnych myślicieli i pisarzy XX i XXI wieku, który potrafił płynnie przechodzić od myśli Tomasza z Akwinu do świata współczesnych mediów, od naukowego dzieła, poprzez wykład akademicki do baśni dla dzieci, do piekielnego labiryntu intrygi kryminalnej.

Niedawno, podczas rozmowy o jego książce "Nic zwyczajnego", Michał Rusinek wspominał pewną anegdotę, której bohaterami byli pani Wisława Szymborska oraz… Umberto Eco. Otrzymawszy wiadomość o śmierci pisarza, zatelefonowaliśmy do Michała Rusinka, by zrealizować niezaplanowaną część tego wydania Magazynu. Tyle przynajmniej - parę minut - jesteśmy dziś winni autorowi niespodziewanie zamkniętego rozdziału w historii myśli naszych czasów.

Umberto Eco urodził się 5 stycznia 1932 roku, zmarł 19 lutego 2016 roku.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 21.02.2016
Godzina emisji:
19.06

Polecane