II Triennale Sztuki Pomorskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
II Triennale Sztuki Pomorskiej
Foto: materiały promocyjne

Trójmiasto bywa określane "artystycznym zagłębiem". W Sopocie kształcili się tuż po wojnie słynni dziś artyści. W Sopocie, czyli w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych przemianowanym na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych.

Posłuchaj

Barbara Marcinik i jej goście o wydarzeniach kulturalnych m.in. w Sopocie (Magazyn bardzo kulturalny/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To były początki Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (status akademii uczelnia uzyskała w 1996 roku, w Gdańsku - od 1954 roku).W Gdyni - Orłowie mieści się jedno z najznakomitszych liceów: od 1945 roku - Liceum Plastyczne, od 2000 roku - Zespół Szkól Plastycznych. Jego absolwentami są m.in.: Magdalena Abakanowicz, Jacek Fedorowicz, Stefan Chwin, Bogdan Borusewicz, Janusz Strobel i Mikołaj Trzaska.

Krzysztof Gliszczyński  Synergy enkaustyka  tondo 2015 i Perpetum Pictura enkaustyka tondo 2015 Krzysztof Gliszczyński, Synergy enkaustyka tondo 2015 i Perpetum Pictura enkaustyka tondo 2015

Dziś Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego. W Sopocie mieszkają lub mają swoje pracownie artyści różnych pokoleń (od Kiejstuta Bereźnickiego, poprzez profesora Henryka Cześnika, prof. Marię Targońską, prof. Józefa Czerniawskiego, po Katarzynę Swinarską, Joannę Rusinek, Annę Reinert i Filipa Kalkowskiego) i różnych specjalności (od Roberta Florczaka, Elwina Flamingo, po Joannę Zastróżną i Jacka Staniszewskiego). Tu jest Centrum, ale artyści z całego województwa mają szansę prezentować swoje prace m.in. dzięki inicjatywie dyrektora PGS Zbigniewa Buskiego, czyli za sprawą Triennale Sztuki Pomorskiej. W PGS trwa właśnie (od 23 stycznia) wystawa pokonkursowa II Triennale.

Elvin Flamingo, Dzień 1119, fotografia,  2015 Elvin Flamingo, Dzień 1119, fotografia 2015

 
Staraniem sopockiej galerii artyści tworzący na Pomorzu są systematycznie zapraszani na wystawy indywidualne oraz zbiorowe. Taki jest m.in. pomysł na tę galerię: spotkać to, co "globalne", z tym, co "lokalne", choć to lokalne w większości przypadków przekracza granice, pięknie reprezentując barwy Pomorza w Polsce i dalej.

Barbara Kasperczyk-Gorlak Przestrzeń w grafice nowoczesne miasto algrafia 2015 rewers Barbara Kasperczyk-Gorlak, Przestrzeń w grafice, nowoczesne miasto, algrafia 2015 rewers

 
Konkurs obejmował 4 kategorie; Fotografię i Multimedia, Malarstwo, Grafikę i Rysunek oraz Formy Przestrzenne. Finalistów jest osiemnaścioro, zwycięzców * czworo.

W jury zasiadali profesorowie Adam Myjak - którego słyszymy w tym wydaniu Magazynu - i Jarosław Modzelewski oraz krytycy/kuratorzy wystaw Piotr Sarzyński i Adam Mazur.

Małgorzata Kotłowska Przemijanie rzeźba mieszanina popiołu i gipsu 2015 Małgorzata Kotłowska Przemijanie rzeźba mieszanina popiołu i gipsu 2015

Po wydaniu MBK zdominowanym przez teatr ("Grimm: czarny śnieg" - Wrocław) i książkę ("Nic zwyczajnego" Michała Rusinka - Kraków) to pierwsze w lutym 2016 wydanie oddajemy we władanie sztuk wizualnych (Sopot). Przedstawimy laureatów. W tym miejscu zdradzamy jedynie, że zwycięzcą konkursu został Elvin Flamingo (kategoria Foto i Multimedia), czyli otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka (Triennale odbywa się pod honorowym patronatem pana marszałka).



 

Wydanie tradycyjnie otwiera "inny" temat, choć tym razem należałoby powiedzieć: "inny" gość i kilka tematów. Tym gościem jest pani Ania Dymna, która nagrywa właśnie w Trójce książkę o Zofii Stryjeńskiej, ale pani Ania Dymna to: aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie (pojawi się akcent sienkiewiczowski z okazji Roku Henryka Sienkiewicza), aktorka występująca w filmie Janusza Majewskiego "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" i założycielka Fundacji Mimo Wszystko. Trwają przygotowania do jej Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i o nich m.in. opowie. Pani Ania Dymna, która zaczynała rok 2016 z MBK, zaczyna także to wydanie i luty zarazem w Magazynie.

Zapraszamy do Herbaciarni w PGS.

Baszka Marcinik, dyrektor PGS Zbigniew Buski oraz Anna Lejtkowska i Wojciech Dorosz, a także Andrzej Dubas z Radia Gdańsk

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 7.02.2016
Godzina emisji:
19.06

Polecane