Uchodźcy w Polsce. "Niech zdecyduje głos ludu"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uchodźcy w Polsce. "Niech zdecyduje głos ludu"?
Problem imigrantów może rozsadzić strefę Schengen. Pojawił się nawet pomysł powołania mini strefy, która nie obejmowałaby państw Europy środkowo-wschodniejFoto: PAP/EPA/DJORDJE SAVIC

- Niewątpliwie wynik referendum będzie bardzo dobrym mandatem do tego, aby rozmawiać w Unii Europejskiej o przyjęciu uchodźców - mówił w Trójce Piotr Apel z Kukiz'15. - Referendum jest niemożliwe - odpowiadał poseł PO Marek Krząkała.

Posłuchaj

Czy Polska powinna przyjąć uchodźców? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami Polska ma przyjąć 7 tys. uchodźców. Pierwsza grupa ok. 400 osób ma trafić do nas jeszcze w tym roku. Tymczasem politycy Kukiz'15 postulują, by przeprowadzić referendum w tej sprawie. - Powinniśmy wzmocnić rząd silnym mandatem obywatelskim. Nie możemy cały czas stawiać się w pozycji petenta UE. Jesteśmy członkiem Wspólnoty i mamy prawo wpływać na jej politykę i kreować ją - tłumaczył poseł Apel. 

Polityk wyjaśnił, że chodzi o przymusowe kwoty wyznaczone przez Komisję Europejską. - Polityka otwartości i poprawności wobec imigrantów zmienia się w całej Europie. Nie zaszkodzi nam być w czołówce państw, które tę sprawę traktują odpowiedzialnie. Nie zaszkodzi nam dbanie o polski interes. Naszą racją stanu jest ograniczyć napływ imigrantów w ramach alokacji. Ewentualnie otworzyć się bardziej na bliższych kulturowo imigrantów z Ukrainy, Białorusi i Rosji - dodał wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. UE.

Przeciwnego zdania jest poseł PO Marek Krząkała. - Referendum nie byłoby na miejscu. Możemy natomiast rozmawiać, na jakich zasadach przyjmować uchodźców i jak rozwiązać problem w Europie - powiedział. Jego zdaniem polski rząd na razie straszy uchodźcami. Jak tłumaczył, nie zrobiono też niczego, aby przekazać pozytywny sygnał ludziom, którzy uciekają od wojny i próbują ratować swoje życie.

Jednocześnie Krząkała przyznał, że wydarzenia z nocy sylwestrowej w Niemczech pokazują, iż wśród uchodźców są osoby, które nie respektują europejskich wartości. - Krytyka pod adresem polityki otwartych drzwi narasta. W Niemczech nie mówi się jednak: stop cudzoziemcom, lecz: zróbmy coś z prawem azylowy. To jest drobna różnica - podkreślił poseł Platformy Obywatelskiej.  

Według ostrożnych szacunków w tym roku nawet 1,2 mln uchodźców będzie próbowało dostać się do Unii Europejskiej. Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której swoje zdanie przedstawiali także słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście: 
Piotr Apel (poseł Kukiz'15, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. UE), Rafał Kostrzyński (rzecznik polskiego biura UNHCR), Marek Krząkała (poseł PO, sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych), Adam Szłapka (poseł Nowoczesnej)
Data emisji:
26.01.2015
Godzina emisji:
12.08

tj/ei

Wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane