Festiwal Interpretacje w Katowicach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Interpretacje w Katowicach
Logo festiwalu InterpretacjeFoto: mat. prom.

Po zdominowanym przez festiwale i nagrody literackie październiku – czas na jesienne festiwale teatralne.

Posłuchaj

Festiwal Interpretacje w Katowicach (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Między dwoma największymi – wrocławskim Dialogiem i krakowską Boską Komedią znalazł sobie miejsce festiwal sztuki reżyserskiej – Interpretacje w Katowicach. Wcześniej, organizowany na początku roku, w nieco zmienionej formule (w roku ubiegłym) wpisuje się teraz w cykl podsumowań. Główną nagrodą festiwalu jest natomiast nieodmiennie Laur Konrada.
 
Zgodnie także z tradycją otwiera go i zamyka spektakl mistrzowski. Tegoroczne Interpretacje inaugurował 7 listopada (wczoraj) "Wujaszek Wania" w reżyserii Lva Dodina z Dramatycznego Teatru Małego w St. Petersburgu.

W finale festiwalu, 15 listopada, zostanie pokazana… opera Pawła Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry – "Czarodziejska Góra". W konkursie bierze udział 5 przedstawień. Poza konkursem – m.in. – Interpretacje.doc i debaty.

Festiwalowi towarzyszy program aktywizujący lokalną społeczność czyli Regenerator Katowice, w którego finale zostanie zaprezentowany spektakl Remigiusza Brzyka "Witomy/Żegnomy". O tym wszystkim opowiadamy w tym wydaniu MBK, czyli w drugi wieczór festiwalu.

Naszymi gośćmi są: Katarzyna Janowska – dyrektor art. Interpretacji oraz Katarzyna Mazurkiewicz – kuratorka Regeneratora. Trójka patronuje festiwalowi.

Listopad to zarazem miesiąc jubileuszu – 250–lecia Teatru Narodowego w Polsce. Za datę powstania sceny narodowej przyjmuje się datę premiery "Natrętów" - 19 listopada 1765 r. Za 11 dni – Gala jubileuszu czyli premiera "Kordiana" w reżyserii Jana Englerta. W tym wydaniu – sygnalizujemy wydarzenie.Inny Festiwal – Malta Festival Poznań - obchodził w czerwcu swój jubileusz. Z tej okazji Fundacja Malta przygotowała wystawę plakatów maltańskich, będących swoistą opowieścią o ćwierćwieczu poznańskiego festiwalu. Tę wystawę przywieziono do Warszawy i jest do końca listopada prezentowana w galerii Vinosfera (przy ul. Chłodnej). Na wernisażu rozmawiałam z dyrektorem Malty – Michałem Merczyńskim oraz z Andrzejem Chyrą – reżyserem "Czarodziejskiej Góry", w dzień po uhonorowaniu go Nagrodą miesięcznika "Teatr" im. Konrada Swinarskiego. Opera została zamówiona przez Maltę i na niej odbyła się 26 czerwca prapremiera.Literacki akcent w tym wydaniu Magazynu będzie stanowiła zapowiedź nowej serii, przygotowywanej w Polsce przez Wydawnictwo Dolnośląskie, na którą złożą się współczesne, prozatorskie reinterpretacje dramatów Szekspira. Międzynarodowa seria została zaplanowana na  rocznicę śmierci Szekspira (23 kwietnia 2016 r.). O serii opowiada dyrektor wydawnictwa – Monika Kaczmarek.

Zapraszamy. Kolejne niemożliwe do zrealizowania w czasie antenowym MBK – wydanie.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Polecane