Art+Science Meeting w CSW Łaźnia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Art+Science Meeting w CSW Łaźnia
Damien Hirst - wystawa “New Religion” w ramach projektu Art+Science Meeting 2015Foto: artandsciencemeeting.pl

Kończą się tegoroczne spotkania sztuki i nauki w CSW Łaźnia w Gdańsku. Otwieraliśmy je wiosną w CSW Łaźnia2 w Nowym Porcie wystawą pt. " Nearly Human", opowiadającą historię "robotyki". Zamykamy - opowieścią o wystawie Damiena Hirsta "New Religion" w CSW Łaźnia na Dolnym Mieście.

Posłuchaj

Art+Science Meeting w CSW Łaźnia (Magazyn bardzo kulturalny)
+
Dodaj do playlisty
+

Kończy się właśnie zarazem remont tego budynku, który staje się bardziej atrakcyjny w coraz ładniejszej, zaniedbanej do niedawna, dzielnicy Gdańska. Oba centra sztuki w dawnych łaźniach miejskich wpływają na rewitalizację biednych, zmarginalizowanych części starego Gdańska, stąd, między innymi, nasze zainteresowanie CSW. Przewodniczką po wystawach z cyklu Art+Science jest dyrektor Łaźni – Jadwiga Charzyńska. Wyprawy do CSW sfinalizujemy 4 października spotkaniem na temat poprzemysłowych zabytków Gdańska.

 

Wydanie rozpoczęliśmy wszak nietypowo, bo – rozmową telefoniczną z dyrektor Wydawnictwa DolnośląskiegoMoniką Kaczmarek i z dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Ireneuszem Grinem. 15 września minie bowiem 125. rocznica urodzin jednej z najsłynniejszych pisarek świata – Agathy Christie. Wydawnictwo Dolnośląskie wydaje kolejne tomy z jej bogatego dorobku, także jej "Autobiografię" i książkę o niej. Można nie respektować okoliczności rocznicowych. Nie można pominąć żadnej okazji do rozmowy o klasyce gatunku. Przypomnieliśmy, co cechowało kryminały twórczyni Panny Marple i Herculesa Piorot. Przywołaliśmy kilka mniej znanych faktów z jej życia. Przepraszamy za niedogodności wynikające z niedoskonałości połączeń telefonicznych.

 


A w teatrze? Nowy sezon – ten już zainaugurowały niektóre teatry premierami (o Muzycznym w Gdyni rozmawialiśmy w poprzednim wydaniu MBK, o Powszechnym w Warszawie, Polskim i Nowym w Poznaniu – w kolejnych wydaniach TPK). Jest w Polsce teatr, który sezonu nie otworzy uroczystą premierą, choć kilka atrakcyjnych tytułów miał w planach. To – warszawska IMKA – prywatny teatr Tomasza Karolaka, który próbował stworzyć ambitną scenę impresaryjną, mająca jednak także własne propozycje repertuarowe, choć nie mająca własnego zespołu aktorskiego. Co takiego wydarzyło się, że nie mamy dobrych wiadomości z IMKI? O tym rozmawialiśmy z założycielem tego teatru oraz z selekcjonerem Festiwalu Polska w IMCEJackiem Cieślakiem.

 

W ubiegłym tygodniu skierowaliśmy naszą uwagę na Łodź. Co, między innymi, w teatralnej Łodzi słychać? O tym opowie Rafał Sabara, reżyser "Lekcji Miłości" Iriny Waśkowskiej w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

Gdańsk – zatem – Wrocław – Warszawa – Łódź w tym wydaniu MBK.

W ubiegłym tygodniu odeszła Basia Grębecka, nasza starsza koleżanka, autorka niezliczonych audycji, świetnych reportaży, mama Ewy Ewart. Człowiek oddany radiu, sztuce radia, która wraz z jej ostatnimi mistrzami również odchodzi w przeszłość.

Zmarł także Piotr Cieślak: aktor, reżyser, dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie, pedagog Akademii Teatralnej. Kiedy utracił swój teatr (w 2007 roku, po 14 latach), choć nadal pracował - zniknął w zasadzie z życia teatralnego. Przyznaję, sama przestałam się nim interesować (wcześniej bywał częstym w Trójce gościem). Tak łatwo ulec modom i dać się porwać pędowi… A potem żal…
 
Do usłyszenia

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.


Polecane