Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
Pierwszy dzień lata kulturalnego 2015
2015-06-20, 20:06 | aktualizacja 2015-06-22, 12:06
Rozpoczyna się czas szczególnej aktywności w życiu kulturalnym, czyli sezon letnich festiwali.
Posłuchaj
Zanim wyruszmy w długą wakacyjną wędrówkę, jeszcze ze studia mówimy o tym, co - na przełomie wiosny i lata - głównie w teatrze.
W Teatrze Atelier trwają przygotowania do 22. Sopockiego Lata Teatralnego. Do tradycji należy krótkie spotkanie - tuż przed - ze współtwórcą i dyrektorem Atelier - reżyserem, aktorem i pieśniarzem - Andre Hubnerem Ochodlo. Andre otworzył to wydanie MBK i zaprosił nas do teatru, przed którym od dwóch sezonów znajduje się Trójkowa Plaża (z którą także współpracują Teatr na Plaży i Klub Atelier). Dowiedzieliśmy się nade wszystko, kto da pierwszą premierę SLT 2015. Żartujemy, że dopóki będzie odbywał się nasz "rytuał" inaugurowania w Trójce SLT, dopóty świat będzie trwał.

W tym roku - otwarcie SLT - dopiero na początku lipca, w ostatni weekend czerwca 2015 bowiem Teatr i Klub Atelier będą gościły Festiwal Dwa Teatry.
Tak składa się, że Dwa Teatry rozpoczynają się w czasie, gdy kończy się Malta Festiwal Poznań. Staramy się pogodzić nasz udział w obu. W tym wydaniu Magazynu zapowiedzieliśmy kolejne ważne punkty Malty, czyli premierę opery "Czarodziejska Góra" oraz koncert Michael Nyman Band. Połączyliśmy się po raz ostatni przed wyjazdem na Maltę z dyrektorem MFP - Michałem Merczyńskim - po to, by raz jeszcze zapowiedzieć, kończący się w tym tygodniu 25 - jubileuszowy Festiwal. Otrzymaliśmy ekskluzywne zaproszenia na "Czarodziejską Górę" i na koncert Michael Nyman Band.

A w Krakowie, w Teatrze Nowym - premiera "Umarłej kasty". Ukłon w stronę Tadeusza Kantora? Tak, taki tytuł ma spektakl, o którym rozmawialiśmy z Luigi Marinellim, tłumaczem polskiej literatury na włoski, Tomaszem Kireńczukiem - wicedyrektorem TN oraz z Michałem Rusinkiem. Luigi Marinelli jest bowiem jurorem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Dominujący w tym wydaniu temat - teatr został więc "przełamany" przez temat - poezja. Nasz włoski gość otrzymał w tym tygodniu tytuł doctora honoris causa UJ.
W Gdańsku natomiast rozpoczyna się "Lato z Szekspirem". Prof. Jerzy Limon - dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - był w Warszawie (cel - tajemniczy) i spotkaliśmy się, by zaprosić na premierę, pierwszą premierę powstającą w GTS. Wraz z Teatrem Wybrzeże przygotowywana jest komedia "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera. Co jeszcze decyduje o szczególnym charakterze przedsięwzięcia, dowiedzieliśmy się w tym wydaniu MBK.
A w Paryżu od 1 lipca będą prezentowane prace sopockich artystek - prof. Marii Targońskiej i jej uczennic: Anny Reinert, Alicji Domańskiej, Joanny Zastróżnej i Joanny Rusinek. Naszym gościem był kurator wystawy, historyk sztuki - Bogusław Deptuła.
Każde z wyżej wymienionych spotkań odbędzie się pod Trójkowym Znakiem Jakości.
I, jak każdego roku, o tej porze, proszę: cieszmy się najdłuższymi dniami w roku, czyli tym, co właśnie trwa!
Do słuchania "Magazynu Bardzo Kulturalnego" zapraszają
Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz - wydawca.
P.S.: Nie zapomnieliśmy o premierze "Fantazego" w reżyserii Michała Zadary oraz o premierze "Hamleta" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Pierwszy spektakl zamyka sezon w Teatrze Powszechnym w Warszawie, drugi - w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Omówienie zostawiamy na c.d. lata, oba przedstawienia zapowiadają wszak nowy sezon.
Zapomnieliśmy natomiast w ubiegłym tygodniu o Nocy Teatrów w Krakowie. Wspomnimy o niej także latem, gdyż tamtej Nocy rozpoczęła się UbuTour, czyli trasa "Króla Ubu" w reżyserii Jana Klaty, wyjściem ze spektaklem na krakowskie błonia.

P.S. 2: 21 czerwca, 70 lat temu urodził się Adam Zagajewski, Wydawnictwo a5 opublikowało dwujęzyczny tom pt. "I cień, i światło. O twórczości Adama Zagajewskiego". W Krakowie, w Muzeum Manggha 20 czerwca odbył się Urodzinowy Wieczór, na który przybyli przyjaciele poety, m.in.: Anders Bodegard, Edward Hirsch, Michael Kruger oraz Ewa Lipska, Leszek Aleksander Moczulski, Tomasz Różycki, a więc goście zza granicy (tłumacze i poeci) oraz reprezentanci różnych pokoleń polskich poetów i Adam Michnik. Nie mogąc uczestniczyć w jubileuszu naszego ulubionego poety, w tym wydaniu przypomnieliśmy dwa jego wiersze, w jego wykonaniu, zarejestrowanie na płycie, towarzyszącej tomowi "Wierszy Wybranych" (a5).
P.S. 3: Przypominamy o nieoficjalnej stronie MBK, założonej na FB przez naszego słuchacza, pana Marcina.