Emigranci w Wielkiej Brytanii. Co dalej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Emigranci w Wielkiej Brytanii. Co dalej?

Wielka Brytania, USA, Niemcy - do tych krajów Polacy wyjeżdżają najchętniej. W Wielkiej Brytanii odbywają się wybory, które zadecydują o polityce imigracyjnej tego kraju. Zarówno wobec ludności napływającej na Wysypy z państw UE, jak również uchodźców spoza Starego Kontynentu - w ciągu roku przybyło tam 300 tys. osób.

Posłuchaj

Emigranci w Wielkiej Brytanii. Co dalej? (Magazyn europejski/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kuba Witkowski zaznacza, że brytyjskie media akcentują, iż to najważniejsze wybory dla obecnego pokolenia. Specjalny wysłannik Polskiego Radia mówi, że na Wyspach Brytyjskich coraz mocniej wyczuwalne są nastroje separatystyczne, a Wielką Brytanię czekać będzie referendum dot. dalszego członkostwa w Unii Europejskiej. - To dla Davida Camerona punkt honoru - podkreśla Kuba Witkowski i dodaje, że kwestia imigracji jest dla Brytyjczyków ważna, ale nie najważniejsza - bardzie nurtują ich problemy służby zdrowia, wynagrodzeń czy rynku nieruchomości.

Profesor Aleksander Surdej - kierownik Katedry Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - przekonuje, że "argumenty ekonomiczne przemawiają na korzyść gospodarki przyjmującej imigrantów" i że mamy do czynienia z "ułudą korzystania z socjalu". - Jeśli popatrzymy na wpłaty do systemu zdrowia i wypłaty z niego, zobaczymy, że imigranci w Wielkiej Brytanii rzadziej chodzą do lekarzy, a składki płacą - wyjaśnia gość Trójki.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
Kuba Witkowski (Polskie Radio), Aleksander Surdej (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Paweł Świdlicki (Open Europe), Rafał Dymek (Fundacja im. Roberta Schumana), Saira Grant (Joint Council for the Welfare of Immigrants), Kazimierz Wóycicki (Akademia Europejska Krzyżowa)
Data emisji:
7.05.2015
Godzina emisji:
12.05

mk/mp

Oto wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji:

Polecane