Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
Festiwale: WST i Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
2015-03-13, 20:03 | aktualizacja 2015-04-05, 21:04
Rozpoczął się sezon festiwali teatralnych. Opowiadaliśmy o 21. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi oraz o 35. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.
Posłuchaj
W roli przewodniczki po łódzkim festiwalu wystąpiła jego dyrektor, dyrektor zarazem Teatru Powszechnego w Łodzi - pani Ewa Pilawska. Ten Festiwal rozpoczął się 7 marca, zakończy 12 kwietnia. Pokazane już zostały: "Wycinka" w reżyserii Krystiana Lupy (z Teatru Polskiego we Wrocławiu) oraz "Dziady" w reżyserii Radosława Rychcika (z Teatru Nowego w Poznaniu). Opowieść o programie festiwalu była zarazem opowieścią o tym, co ważnego wydarzyło się w polskim teatrze w ub. sezonie, ale też zostaną na nim pokazane spektakle gospodarzy, "Szkoła żon" oraz "Wytwórnia piosenek".
21 marca rozpoczną się w Warszawie 35. Warszawskie Spotkania Teatralne: 9 spektakli w nurcie głównym, 10 pokazów Teatru TVP + przedstawienia gospodarzy (Teatr Dramatyczny) i przegląd teatru dla dzieci. My, skoncentrowaliśmy się na archiwalnych spektaklach Teatru TVP. Naszym gościem był kurator przeglądu spektakli telweizyjnych - Wojciech Majcherek. Teatr Telewizji pojawił się na WST po raz pierwszy. Zaprezentował on bardzo szczególny wybór, mieliśmy bowiem szansę obejrzeć przedstawienia, które były pokazywane na WST w przeszłości, a reżyserowane przez największych, m.in.: Konrada Swinarskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Wajdę. Szczęśliwie - telewizja zarejestrowała największe wydarzenia w historii naszego teatru.
W tym, zdominowanym znów przez teatr wydaniu MBK, znalazło się również miejsce na poezję. Porozmawiamy o "Wierszach w metrze". Poezja wraca do kolejek metra i na jego stacje. "Kto za tym stoi"? Jaka jest tradycja tego typu prezentacji? Opowiedział o tym dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, pani Bogusława Sochańska. Była też okazja przypomnieć, że 23 marca obchodzony jest Dzień Poezji.
Skoro o poezji mowa, to mamy przyjemność poinformować, że w ubiegłym tygodniu, przyznawana po raz trzeci Nagroda im. Zbigniewa Herberta, zostanie 12 maja wręczona polskiemu poecie - Ryszardowi Krynickiemu.
Zapraszamy
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.
P.S.: Przypominamy, że od niedzieli w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim trwa Tydzień Flamandzki.
P.S. 2: 20 marca rozpoczyna się 36. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.