Czy ustawa o firmach pożyczkowych jest pilnie potrzebna?
2015-02-02, 10:02 | aktualizacja 2015-02-02, 17:02
Polacy winni są firmom pożyczkowym ponad 4 mld złotych. Od czasu afery Amber Gold politycy nie przyjęli ustawy porządkującej ten rynek. Jaka jest szansa na regulację?
Posłuchaj
W styczniu do aresztu trafiły cztery osoby podejrzane o oszustwa na dużą skalę. Chodzi o prezesa i wiceprezesa "Pożyczki Gotówkowej" oraz prezesa i księgowego "Baltic Money".
Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku obie firmy oszukały ponad 70 tysięcy osób na 180 milionów złotych. Podejrzani mieli wprowadzać w błąd klientów co do zamiaru udzielenia im pożyczki. Po zawarciu przedwstępnych umów kredytowych spółki miały pobierać opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Większość z nich potem odrzucano, a wpłaconych kwot nie zwracano.
Większość gości audycji "Za, a nawet przeciw" zgodziła się, że ustawa o firmach pożyczkowych jest pilnie potrzebna. - To jednak skomplikowany temat i konsultacje oraz przygotowanie założeń muszą trwać. Natomiast z pewnością założenia projektu znacząco poprawiają sytuację - mówiła Krystyna Skowrońska, posłanka PO, ekspertka Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Bartosz Wyrzykowski, radca prawny w Konfederacji Lewiatan, także potwierdził, że w Ministerstwie Finansów toczą się prace nad nowelizacją ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. - Jest szansa, że jeszcze w obecnej kadencji Sejmu ustawa zostanie przyjęta. Co do zasady oceniamy ten projekt pozytywnie - podkreślił. Bartosz Wyrzykowski dodał, że projekt wprowadza ograniczenie całkowitego kosztu kredytu obejmując nie tylko odsetki, ale też opłaty dodatkowe.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadził: Kuba Strzyczkowski
Goście: Krystyna Skowrońska (posłanka PO, Sejmowa Komisji Finansów Publicznych), Bartosz Wyrzykowski (Konfederacji Lewiatan), Roman Sklepowicz (prezes Stowarzyszenia Pokrzywdzonych Przez System Bankowy), Sławomir Kopyciński (poseł Twojego Ruchu), Jarosław Ryba (Związek Firm Pożyczkowych)
Data emisji: 2.02.2015
Godzina emisji: 12.05
(ei/fbi)
Oto wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji: