Rolnicy wyjdą na ulice? Miażdżące wyniki sondy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rolnicy wyjdą na ulice? Miażdżące wyniki sondy
Akcje protestacyjne rolników częściowo już ruszyły. Na zdjęciu Żnin. 28.01 około 200 ciągników zablokowało tam drogę krajową numer 5 Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Przedstawiciele rolników grożą strajkami, jeżeli nie zostaną spełnione ich trzy postulaty. Tych jednak zdecydowanie nie podzielają trójkowi internauci.

Posłuchaj

Goście Kuby Strzyczkowskiego dyskutują o postulatach rolników (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W roku wyborczym coraz więcej grup zawodowych chce negocjować z rządem. Rolnicy oczekują rekompensat za uprawy zniszczone przez dziki, wyrównania strat za dwuletni zakaz uboju rytualnego, a także interwencji rządu w sprawie cen rynkowych mięsa wieprzowego. Zagrozili, że jeśli premier Ewa Kopacz nie podejmie rozmów, rolnicy ruszą na Warszawę.

Postulaty, zdaniem słuchaczy Trójki, którzy w trakcie audycji "Za, a nawet przeciw" głosowali w sondzie intrenetowej, nie są zrozumiałe. Dokładne wyniki głosowania przedstawiamy niżej.

Sławomir Izdebski, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych podkreślał w Trójce, że rolnicy wyszli "naprzeciw pani premier, która stwierdziła, że jest kobietą dialogu". Dlatego chcieli się z nią spotkać w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Wiemy, że pani premier była na miejscu, ale nie spotkała się z nami. Dziwnie to wygląda, jeśli ona jest w gabinecie i nie może poświęcić delegacji 10 minut, to chyba coś jest nie tak. Spotkaliśmy się z wiceministrem i jemu przedstawiliśmy nasze postulaty - mówił Sławomir Izdebski.

OPZZ w najbliższych dniach podejmie decyzję o dalszych działaniach. Jednym z możliwych scenariuszy jest strajk i przyjazd rolników do Warszawy.

Tymczasem Dorota Niedziela, posłanka PO z Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreślała, że rząd widzi, jak spada opłacalność w rolnictwie. - Ale rozwiązania tej sytuacji nie należy załatwiać na ulicy - powiedziała przypominając, że w Ministerstwie Rolnictwa w różnych programach są 42 mld euro do dyspozycji rolników.

Dorota Niedziela polecała też walkę w pozwach zbiorowych i ubieganie się o odszkodowania. - Myślę, że przedstawicielce grup reprezentujących rolników powinni zastanowić się, z jakich kierunków jeszcze można uzyskać odszkodowania, a nie wyprowadzać ludzi na ulice i obiecywać im jakieś rozwiązania. Bo te rozwiązania trzeba wypracować w rozmowach - powiedziała.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Goście: Władysław Serafin (prezes Kółek Rolniczych), Henryk Kowalczyk (poseł PiS, Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Wiesław Błocki (prezes Krajowego Stowarzyszenia Producentów Czarnych Porzeczek), prof. Andrzej Kowalski (Szkoła Główna Handlowa)

Data emisji: 28.01.2015
Godzina emisji: 12.05

(ei/fbi)

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji


Polecane