Walka z terroryzmem kontra ochrona praw człowieka
2015-01-13, 19:01 | aktualizacja 2015-01-13, 19:01
Przed służbami specjalnymi stoją duże wyzwania dotyczące walki z terroryzmem - zgodzili się goście "Pulsu Trójki".
Posłuchaj
Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon) zwróciła uwagę na fakt, że prawo do prywatności zostało w ostatnich latach drastycznie ograniczone. - Ataki na WTC i w Europie zaowocowały przyjęciem dyrektywy o retencji danych telekomunikacyjnych. Bardzo niewiele zostało do oddania. Niestety to nie działa, nadal są zamachy. Zatem albo one będą się zdarzać i jest to kwestia naszej rzeczywistości, albo walczymy złą metodą - zauważyła.
Według Adama Bielana (Polska Razem) terroryzm się zmienia i w związku z tym działalność państwa musi się zmieniać. - Ataki na WTC to były działania zorganizowane przez Al-Kaidę, którą dużo łatwiej wyśledzić niż takie samotne wilki, które zaatakowały w Paryżu - powiedział.
Katarzyna Szymielewicz powiedziała, że w kontrolowaniu danych osobowych chodzi o władzę. - Państwo, które wie dość dużo o obywatelu, może manipulować jego zachowaniami. (…) Na poziomie UE system PNR (Passenger Name Record), czyli gromadzenie informacji o pasażerach linii lotniczych, może powodować dyskryminację konkretnych osób. Bardzo często zdarza się, że osoby mają podejrzany profil tylko dlatego, że posiadają zespół cech, które mogą rokować negatywnie - zauważyła.
Adam Bielan powiedział, że rozszerzenie działalności PNR związane jest z powstaniem Państwa Islamskiego i wędrówek Europejczyków do Syrii i Iraku. - Trzeba pamiętać, że ci ludzie prędzej czy później wrócą do Europy. Jeśli służby specjalne nie będą mieć narzędzia monitorującego poruszanie się tych osób, to będziemy bezbronni - podkreślił.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadził: Damian Kwiek
Goście: Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon), Adam Bielan (Polska Razem)
Data emisji: 13.01.2015
Godzina emisji: 17.44
(to, ei)