Czy powinniśmy płacić podatek od tabletów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy powinniśmy płacić podatek od tabletów?
Czy powinniśmy płacić podatek od tabletów?Foto: Glow Images/East News

W mediach pojawiły się informacje o możliwości wprowadzenia dodatkowej opłaty za tablety i smartfony. Wynosiłaby ona 2 procent wartości urządzenia. Pozyskane w ten sposób pieniądze, miałyby trafiać do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, a następnie być wypłacane twórcom.

Posłuchaj

Czy powinniśmy płacić podatek od tabletów?
+
Dodaj do playlisty
+

Z raportu ZAIKS wynika, że w ubiegłym roku zysk netto stowarzyszenia wyniósł 47 milionów zł, a średnia pensja przekracza tam 10 tysięcy zł. W związku z tym pomysł wprowadzenia nowego podatku został odebrany przez wiele osób jako sposób na pomnożenie zysków i tak bogatej już organizacji, a nie dbanie o prawa artystów.

Jacek Barski, radca prawny z Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mówiąc o ogromnych wpływach ZAIKS, zaznaczył, że "wszystkie pieniądze, które są w stowarzyszeniu, są przeznaczone dla twórców". Dodał jednak, że nie każda złotówka "musi być zawsze wypłacana konkretnemu twórcy na jego konto". - Cześć pieniędzy jest poddawana tak zwanej repartycji pośredniej, a więc idzie na cele statutowe stowarzyszenia. Z tych pieniędzy są finansowane debiuty, koncerty i stypendia - mówił.

Czy wprowadzenie dodatkowego podatku to dobry pomysł? Na to pytanie odpowiadał stowarzyszony w ZAIKS Romuald Lipko, muzyk z grupy "Budka Suflera" - To jest pomysł, który przyjęła Europa. Szczerze mówiąc, jestem niemile zdziwiony, że trwa u nas taka dyskusja, która w pewnym sensie podważa naszą zgodność z mądrymi ustaleniami europejskimi. Dwadzieścia trzy kraje Europy podjęły taką akcję i wprowadziły przepisy, o których w tej chwili mówimy. I nie bardzo wiem, w czym jesteśmy lepsi od nich w swoim myśleniu, tym bardziej że w dziedzinie show biznesu, twórczości i ochrony dóbr intelektualnych oni są daleko przed nami - skomentował muzyk.

Przedstawiciel ministerstwa zaznaczył jednak, że "ministerstwo nigdy nie zamierzało objąć podatkiem smarfonów i tabletów". - Cała ta dyskusja wynika z propozycji zgłaszanych przez organizacje zbiorowego zarządzania. One oczekują spełnienia tego typu żądań, ale to nigdy nie było stanowisko ministerstwa - przyznał.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Andrzej Garapich (Polskie Badania Internetu), Michał Kanownik (Związek Importerów i Producentów Sprzęty Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT) i Paweł Pilarczyk (PCLab).

(iwo)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane