Czy należy przyjąć ustawę o związkach partnerskich?
2014-10-15, 16:10 | aktualizacja 2014-10-16, 13:10
Do końca roku Sejm będzie musiał zająć się projektem ustawy o związkach partnerskich, autorstwa polityków Twojego Ruchu. Za przyjęciem prawa sankcjonującego te związki jest również SLD. W przeszłości sprawę chciała już uregulować PO, ale politycy tej partii sami odrzucili w Sejmie swój projekt.
Posłuchaj
- Marzę o tym, byśmy żyli w państwie, w którym wszyscy jesteśmy równo traktowani. Podstawowym argumentem za przyjęciem ustawy jest kwestia godności i dobra wspólnego; to, byśmy wszyscy byli traktowani sprawiedliwie - mówi Robert Biedroń, poseł Twojego Ruchu.
- Pewną niesprawiedliwością jest to, że pozostając z moim partnerem od dwunastu lat w związku obawiam się, że jeśli on umrze, to ja znajdę się na ulicy - dodaje gość Kuby Strzyczkowskiego i przekonuje, że nie ma możliwości, by w pełni zabezpieczyć się za pomocą testamentu, aktu notarialnego czy jakiejkolwiek innej umowy, ponieważ nawet testament może być potem podważony przez rodzinę zmarłego. Według Roberta Biedronia nie ma też żadnej umowy, której podpisanie umożliwiłoby decydowanie o sposobie pochowania zmarłego partnera.
Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Andrzej Dera, poseł Solidarnej Polski jest natomiast pewien, że mieszkanie można zapisać partnerowi w testamencie albo przekazać za pomocą darowizny. Podobnie jest z dysponowaniem ciałem zmarłego. Jeśli zapisze on w testamencie swoją wolę odnośnie tej kwestii, to będzie ona uszanowana.
- Moim zdaniem ustawa jest niepotrzebna. Cała dyskusja na ten temat jest spowodowana tym, że osoby homoseksualne chcą umożliwić prawne funkcjonowanie związków jednopłciowych - przekonuje Andrzej Dera i odnosi się do Konstytucji, w której jest zapisane, że państwo będzie wspierało macierzyństwo, rodzicielstwo i rodziny. - Istotą każdego państwa jest to, by się rozwijało, by rodzili się w nim nowi obywatele. A jaki interes ma państwo, by dawać jakiekolwiek przywileje związkom tworzonym przez osoby tej samej płci? - pyta gość "Za, a nawet przeciw".
W audycji z udziałem słuchaczy wzięli także udział: Marcin Bogucki (socjolog), Iga Kostrzewa, (Stowarzyszenie Lambda Warszawa) i Tadeusz Iwiński (SLD).
Audycji Kuby Strzyczkowskiego "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.
(fbi, ei)
Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: