Wirus Ebola i płaca minimalna. O czym pisze portugalska prasa?
2014-10-06, 20:10 | aktualizacja 2014-10-06, 20:10
Gorączka krwotoczna, eurosceptycyzm i podniesienie minimalnego wynagrodzenia to najważniejsze tematy, jakie podejmuje portugalska prasa - wynika z przeglądu dokonanego przez korespondentkę Polskiego Radia Adrianę Bąkowską.
Posłuchaj
Dziennik "Diário de Notícias" publikuje artykuły poświęcone bezpieczeństwu zdrowotnemu w Unii Europejskiej. Zwraca przy tym uwagę na zagrożenie, jakim w ostatnich tygodniach jest dla Europy epidemia wirusa Ebola. Dziennik, powołując się na wyniki badań naukowych, podaje, że jeszcze w tym miesiącu ta groźna choroba może pojawić się na terenie państw Wspólnoty. Wśród najbardziej zagrożonych krajów unijnych wymieniane są Francja i Wielka Brytania.
Publicyści dziennika skupiają się również na rosnącej fali eurosceptycyzmu w Wielkiej Brytanii, widmie referendum w sprawie wyjścia z Unii i zaostrzającej się polityce względem imigrantów. Są to ważne kwestie z punktu widzenia Portugalii, gdzie coraz częściej słyszy się głosy niezadowolenia z przynależności do Wspólnoty.
Ekonomiczny dziennik "Jornal de Negócios" pisze o kontrowersjach, jakie wśród międzynarodowych partnerów kraju wzbudza podniesienie przez rząd w Lizbonie wynagrodzenia minimalnego - najniższa płaca wzrosła ostatnio w Portugalii o 20 euro i osiągnęła pułap 505 euro brutto. Niezadowolenie z tej decyzji wyraża Trojka, która twierdzi, że tak mało ekonomiczna gospodarka nie może sobie pozwolić na luksus zwiększenia kosztów pracy.
Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. Na "Europejski przegląd prasy" zapraszamy w poniedziałki i wtorki o godz. 7.50.
(iwo/mk)