Uwaga na nieuczciwych dostawców prądu
2014-09-08, 16:09 | aktualizacja 2014-09-09, 08:09
Coraz więcej osób spotyka się z propozycją zmiany dostawcy energii elektrycznej. Nowa, pozornie korzystniejsza oferta często taka nie jest! W efekcie po zmianie dostawcy zdarza się, że klienci płacą więcej...
Posłuchaj
Często słyszymy od akwizytora jedynie kilka zdań prezentujących ofertę nowego dostawcy jako bardzo atrakcyjną. - Nie wierzmy w każde słowo sprzedawcy, pytajmy o wszystko, czego nie rozumiemy. Czytajmy dokładnie ofertę oraz umowę, którą mamy podpisać, bądźmy wnikliwi - apeluje rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska.
Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego zwraca też uwagę, że jako klienci indywidualni mamy możliwość odstąpienia od podpisanej umowy w razie, gdybyśmy po przemyśleniu uznali, że nie jest ona dla nas korzystna. Nie trzeba nawet podawać powodu rezygnacji. - Odbiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie są jednak w ten sposób chronieni - precyzuje Agnieszka Głośniewska.
Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
- Niepokoją nas praktyki nieuczciwych konkurentów, którzy wysyłają do klientów swoich pracowników podających się za "pracownika elektrowni" i proszą o podpis na "formularzu kontaktowym", który w rzeczywistości okazuje się być umową z nowym sprzedawcą - mówi rzeczniczka prasowa PGE Obrót S.A. Agnieszka Szczekala.
Rzeczniczka dodaje, że firmy szukające nowych klientów potrafią być bardzo zuchwałe mówiąc w drzwiach naszego mieszkania zdania typu: "proszę mi pokazać pani dotychczasową fakturę" albo "zmieniamy ceny za energię, proszę tylko o podpis, a będzie pan/pani miała korzystniejszą ofertę".
Od 2007 roku, ponad 200 tysięcy gospodarstw domowych zmieniło swojego dostawcę energii. Na terenie Polski jest kilkadziesiąt firm, które dostarczają prąd.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Małgorzata Cieloch (rzeczniczka prasowa UOKiK), Andrzej Bućko (prawnik Federacji Konsumentów), Tomasz Chmal (Instytut Sobieskiego) oraz Michał Suska (prezes zarządu firmy Energomix, ekspert BCC).
Do słuchania "Za, a nawet przeciw" zapraszamy od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00.
(fbi, ei)
Poniżej prezentujemy wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji.