Odwrócony kredyt hipoteczny: konieczny czy korzystny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odwrócony kredyt hipoteczny: konieczny czy korzystny?
Foto: Glow Images/East News

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym trafił do Sejmu. Wiele wskazuje na to , że jeszcze w tym roku wejdzie w życie. Zakłada on, że bank będzie wypłacał klientowi pieniądze przez określony w umowie czas, za to po jego śmierci przejmie prawo do nieruchomości.

Posłuchaj

Odwrócony kredyt hipoteczny: konieczny czy korzystny? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dr Janusz Grobicki z Centrum Adama Smitha zwraca uwagę, że odwrócony kredyt hipoteczny może być korzystny dla starszych osób, które nie mają bliskiej rodziny. - To jedyna szansa na dodatkowe pieniądze. Osoby posunięte w latach czy schorowane nie są w stanie dorobić, ale na pewno taki kredyt nie jest źródłem wielkiego interesu dla nich - ocenia ekspert miesięcznika finansowego "Bank".

- To nie jest produkt skierowany do szerokiej grupy odbiorców, trzeba być bowiem właścicielem nieruchomości. Dodatkowo w Polsce wciąż obowiązuje model rodziny, gdzie wnuki, dzieci dziedziczą po dziadkach, rodzicach nieruchomość. Dlatego wiele osób, które są właścicielami nieruchomości, nie zdecyduje się na odwróconą hipotekę, bo będą chciały, aby ich dom czy mieszkanie zostało w rodzinie. Rata, którą otrzymują osoby korzystające z odwróconej hipoteki, jest stosunkowo niewielka, bo to tylko uzupełnienie środków, które ta osoba otrzymuje co miesiąc - ocenia Bolesław Meluch, ekspert Związku Banków Polskich.
W ocenie Tadeusza Staniewskiego z Krajowej Partii Emerytów i Rencistów na pewno lepiej, żeby kwestia odwróconej hipoteki była unormowana prawnie, bo do tej pory instytucje w sposób dyskusyjny stosowały to rozwiązanie i starsi ludzie byli wyzyskiwani. - Pieniędzy dostawali niewiele, a nieruchomość rodzina traciła bezpowrotnie - podkreśla gość Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji zwraca uwagę, że dotychczas na rynku dostępna była tzw. renta dożywotnia. - To inna trochę sytuacja niż odwrócona hipoteka. Osoba podpisująca umowę o rencie przekazuje prawo własności nieruchomości przedsiębiorcy, w zamian otrzymuje świadczenie pieniężne i może do końca życia mieszkać w nieruchomości - wyjaśnia Chmielowski. W przypadku kredytu hipotecznego osoba podpisująca umowę z bankiem, że do końca życia pozostanie właścicielem nieruchomości.
UOKiK przeprowadził kontrolę wzorów umów i reklam firm oferujących renty dożywotnie. - Znaleźliśmy pewne nieprawidłowości, ale nie były to przypadki bardzo poważne. Nie dotyczyły pozbawienia konsumentów możliwości mieszkania w nieruchomości - wyjaśnia, dodając, że obecnie brak jest jednak rozwiązań chroniących seniorów decydujących się na takie rozwiązanie. To przedsiębiorcy ustalają cenę nieruchomości. A w przypadku bankructwa firmy może pojawić się groźba, że osoba korzystająca z renty dożywotniej może stracić prawo do zamieszkiwania w nieruchomości. - Obecnie brak jest nadzoru nad tym procederem: w jaki sposób przedsiębiorcy powinni działać, jak powinny wyglądać umowy. Urząd może ingerować dopiero w momencie, gdy niedozwolona praktyka już się wydarzy - podkreśla Maciej Chmielowski.

Dlatego w jego ocenie powstanie ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym to dobry krok, bo reguluje tę kwestię. Według badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK tylko 2 procent respondentów rozważa skorzystanie z odwróconych kredytów hipotecznych, 86 procent nie bierze tego pod uwagę, planując pozostawienie nieruchomości rodzinie.
W audycji z udziałem słuchaczy wypowiadali się również m.in. Paweł Satalecki (ekonomista) i Krzysztof Kolany (portal Bankier.pl).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

gs/mm

Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów


Polecane