Akcyza i zakaz dla elektronicznych papierosów?
2014-04-10, 17:04 | aktualizacja 2014-04-11, 10:04
Ekonomiści uważają, że w 2023 roku na świecie e-papierosy mogą przynieść więcej zysków niż tradycyjny tytoń. Tymczasem w Polsce pojawiły się postulaty, by objąć papierosy elektroniczne akcyzą i zabronić ich używania w miejscach publicznych.
Posłuchaj
Zdaniem Krzysztofa Przewoźnika - dyrektora ds. nauki Fundacji "Promocja Zdrowia" - ilość substancji toksycznych znajdujących się w e-papierosach jest prawdopodobnie znacznie mniejsza niż w zwykłych papierosach. Nie ma jednak pewności, jak zarówno intensywne i przewlekłe używanie tego rodzaju wyrobu może wpłynąć na zdrowie. Liczba badań pokazujących negatywne skutki palenia e-papierosów stale rośnie.
- Nie ma bezpieczniej dawki substancji rakotwórczych, znajdujących się zarówno w zwykłych papierosach czy e-papierosach. Rośnie liczba badań, np. w Australii, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii, które pokazują, że być może e-papierosy mogą pełnić podobną rolę, jaką pełni substytucja nikotynowa, czyli podawanie sobie nikotyny w gumie, plastrach, w celu zaprzestania palenia tytoniu - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Według niego ciągle nie ma odpowiedzi na pytanie, czy tak jest w istocie. Nie ma badań, które to w pełni uzasadniają. E-papierosy nigdzie na świecie nie zostały zarejestrowane jako wyrób, który w sposób skuteczny prowadzi do zaprzestania palenia tytoniu.
Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Artur Ziółkowski, ze Stowarzyszenia Na Rzecz E-palenia "STEP" mówi, że w tej chwili nie można powiedzieć, że e-papieros jest całkowicie bezpieczny. - Tu się zgadzamy z ekspertami. Natomiast nie można powiedzieć, że nic o nim nie wiemy, ponieważ badania są prowadzone na całym świecie. Wiemy, że jest znacznie mniej szkodliwy niż tradycyjne papierosy - twierdzi gość Kuby Strzyczkowskiego.
- Według analizy, która ukazała się 3 kwietnia tego roku, e-papierosy są o 95 proc. bezpieczniejsze dla zdrowia niż zwykłe papierosy. Zjawisko biernego palenia w przypadku e-papierosów nie występuje - dodaje. Jego zdaniem branża producentów e-papierosów rozwijała się do niedawna dynamicznie. - W tej chwili mamy pewien przestój, jednak wciąż jest spore zainteresowanie produktem, więc mam nadzieję, że te problemy zostaną przezwyciężone - twierdzi.
W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: dr Łukasz Balwicki (Gdański Uniwersytet Medyczny), lek. med. Krzysztof Łanda (prezes Fundacji Watch Health Care), Irena Przepiórka (Poradnia Pomocy Palącym - Centrum Onkologii w Warszawie), Dominika Kozłowska (Partnerstwo "Polska bez dymu").
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.
Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów.
(mp, gs)