Afrykański pisarz udowadnia, jak mało wiemy o Czarnym Lądzie
2014-02-21, 09:02 | aktualizacja 2014-02-21, 13:02
"Kiedyś o tym miejscu napiszę. Wspomnienia" to wielowymiarowa opowieść o dorastaniu w modernizującej się Afryce i saga rodzinna autorstwa Binyavanga Wainaina. - Dzięki tej książce możemy się przekonać, jak mało wiemy o Afryce lat minionych, ale i tej współczesnej - mówił w Trójce Michał Nogaś.
Posłuchaj
"Kiedyś o tym miejscu napiszę" to mieszanka gatunków: wspomnień, reportażu i sagi rodzinnej napisana przez Kenijczyka, który krok po kroku odsłania przed nami swój świat. Losy autora i jego rodziny splatają się z losami całego kontynentu. Afryka widziana oczami Wainainy to niezwykły tygiel różnorodnych kultur i języków, kontynent pełen paradoksów i wewnętrznych sprzeczności.
Wainaina ma fantastyczny zmysł obserwacji i geniusz językowy. - Jego styl i język są wibrujące, oszałamiające, wciągające. A treść zmusza do myślenia i do walki ze wszystkimi stereotypami na temat Afryki, jakie tylko znamy - opowiadał Michał Nogaś.
Dziennikarz Trójki podkreślał, że książka zaskakuje nowym spojrzeniem na Afrykę, spojrzenie od środka. - W Polowie minionej dekady Wainaina napisał artykuł "Jak pisać o Afryce", który przyniósł mu sławę. Pisał w nim: W swoim tekście traktuj Afrykę jakby była jednym krajem. Jest gorąca i pylista, porośnięta trawami i pełna potężnych stad zwierząt oraz wysokich, chudych, głodujących ludzi. Oddaje to przewrotnie i bardzo trafnie, co pisarz myśli o autorach spoza Afryki, opisujących Czarny Ląd - mówił Michał Nogaś.
Binyavanga Wainaina urodził się w 1971 w Nakuru w Kenii. To pisarz, dziennikarz i intelektualista, założyciel pisma literackiego "Kwani?” ("Bo co?”). W 2001 roku zdobył nagrodę Caine Prize for African Writing.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Michał Nogaś.
Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>
Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.
(ei/mk)