Rozprzedaż, czyli co?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rozprzedaż, czyli co?
Foto: Glow Images/East News

Na witrynach niektórych sklepów pojawiło się ostatnio intrygujące hasło rozprzedaż. Czym różni się od wyprzedaży, obniżki, promocji lub bonifikaty?

Posłuchaj

Malwina Wrotniak-Chałada o rozprzedażach (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

- Chociaż ekonomia nie wskazuje w sposób ostry różnic pomiędzy tymi pojęciami, to po rozprzedaży oczekujemy największego stopnia obniżek. Rozprzedażą moglibyśmy umownie nazwać ostatni etap wyprzedaży, sugerując, że redukcje cen dochodzą do najwyższych poziomów, że sprzedawane produkty są najtańsze. Mniejszych przecen będziemy spodziewali się po bonifikacie, ofercie promocyjnej czy obniżce - mówi Malwina Wrotniak-Chałada z portalu Bankier.pl.

Jak zaznacza, mniej ważny jest tu kontekst ekonomicznym, na pierwszy plan wybija się bowiem aspekt psychologiczny. - Siła sugestii jest najważniejsza. Klient będzie oczekiwał czegoś więcej po rozprzedaży niż po promocji czy wyprzedaży - przekonuje.

- Rozprzedaż to wyjątkowy okres, w trakcie którego ceny w naszych sklepach spadają o 80 procent - mówi Monika Olejnik-Okuniewska, rzecznik prasowy firmy zarządzającej outletami odzieżowymi. - Termin ten zaczerpnęliśmy z języka polskiego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy słowo "rozprzedaż" było powszechnie używane. Naszym zdaniem obecnie najlepiej oddaje ideę wyprzedaży ostatecznej - wyjaśnia.

Czy różnica w terminologii między wyprzedażą a rozprzedażą wpływa na prawa konsumentów? - Bez względu na to, czy przedsiębiorca zastosuje obniżkę cen w formie promocji, wyprzedaży czy rozprzedaży, konsument ma takie same możliwości, jeśli chodzi o dochodzenie swoich praw w związku z niezgodnością towaru z umową - zapewnia Ernest Makowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
A jak omawiany termin prezentuje się z językowego punktu widzenia? - Rozprzedaż jest poprawnym słowem, pochodzi od czasownika rozprzedać, który powstał od połączenia przedrostka roz i dawnego słowa przedać - wyjaśnia dr hab. Katarzyna Kłosińska, doskonale znana słuchaczom Trójki, autorka audycji "Co w mowie piszczy?".
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotowała Izabela Woźniak.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mk/mp)

Polecane