Komuniści w dzisiejszej Europie: gatunek wymierający?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Komuniści w dzisiejszej Europie: gatunek wymierający?
Od lewej: Marks, Engels, LeninFoto: Jgaray, wikipedia, lic. CC

W krajobraz polityczny Europy wpisują się m.in. ruchy komunistyczne i postkomunistyczne. Jak wpłynęły na nie wydarzenia z 1989 roku? Jaki charakter mają dziś partie polityczne, nawiązujące do spuścizny komunizmu?

Posłuchaj

Co się stało z partiami komunistycznymi po 1989 roku? (Europejski Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Przemiany, jakie zachodziły w partiach komunistycznych krajów europejskich na przełomie 1988 i 1989 roku miały różny charakter. Monopartie w stylu neostalinowskim ostały się w NRD, które było państwem granicznym ze światem Zachodnim, więc siłą rzeczy musiało świecić przykładem, oraz w Czechosłowacji. Na drugim biegunie były Polska i Węgry, w których partia przekształciła się w znacznie bardziej liberalny byt.
Liczne przekształcenia, zmiany nazw, ideologii – co jeszcze stało się z partiami komunistycznymi po 1989 roku? – Żeby móc zrozumieć proces przekształceń partii komunistycznej w dzisiejszą socjaldemokrację, musielibyśmy wrócić do historii, która u nas sięga lutego 1989 roku, czyli obrad Okrągłego Stołu. Partie komunistyczne miały wówczas czas na przemyślenie, uzgodnienie pewnej strategii, jak poradzić sobie w nowej zaistniałej sytuacji – komentuje dr Piotr Bajda, politolog z UKSW.
Czy w dzisiejszej Europie są partie, które są wiernymi spadkobiercami ruchu komunistycznego sprzed 1989 roku? – To jest gatunek wymierający, poza dobrze trzymającymi się komunistami w Czechach. W Europie Środkowej komunizm pozostał domeną osób starszych, które w jakimś stopniu czują sentyment do czasów minionych – mówi politolog.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jeszcze trzydzieści lat temu, i to nie tylko w tzw. krajach demokracji ludowej, partie komunistyczne miały duży wpływ na opinię publiczną: zwłaszcza Komunistyczna Partia Francji czy komuniści włoscy. Na Zachodzie próbowano zmodyfikować doktrynę, wypracowując tzw. eurokomunizm - z rezerwą zresztą przyjmowany w kręgu satelitów Związku Radzieckiego.

Co stało się z tym wszystkim po 1989 roku? Jak działają te środowiska - pod zmienionymi lub pod starymi szyldami - obecnie? Czy istnieją pod tym względem różnice między dawnymi i nowymi członkami Unii Europejskiej? I czy jest prawdą, że wielu znaczących polityków UE ma za sobą przeszłość w organizacjach skrajnej lewicy? Posłuchaj całej rozmowy!

Tym żył świat >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

"Europejski Klub Trójki" poprowadził Jerzy Sosnowski.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

sm

Polecane