Konflikty etniczne i terytorialne w Europie wciąż żywe?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

U podstaw Unii Europejskiej leżało straszliwe doświadczenie drugiej wojny światowej. Europejskie marzenie o trwałym pokoju jest próbą realizacji ideału Immanuela Kanta, który w 1795 roku opublikował esej "O wiecznym pokoju: zarys filozoficzny".

Kant widzi szansę realizacji tego stanu przez rozpowszechnienie zasad demokracji, która buduje podwaliny ładu opartego na współpracy. Jest to wizja przeciwstawna Hobbesowskiej "wojnie wszystkich ze wszystkimi".

Filozofia UE  opiera się na odrzuceniu zasady równowagi sił w Europie i położeniu kresu hegemonistycznym ambicjom pojedynczych państw. Któż lepiej niż Europejczycy może wiedzieć, jak straszliwe bywały konsekwencje takiej postawy!

Ta filozofia jest skuteczna. Nie oznacza to jednak, że w krajach Unii i pomiędzy tymi krajami nie pojawiają się konflikty etniczne i terytorialne.

Dziś porozmawiamy o nich w Europejskim Klubie Trójki. Naszymi gośćmi będą dr Karolina Wigura (Kultura Liberalna i Uniwersytet Warszawski) oraz dr Adam Balcer z demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej.

Zapraszam w środę, 6 listopada o 21.05,

Dariusz Bugalski

Audycja w ramach projektu Euranet Plus.

Polecane