Nagroda im.Sacharowa. Malala Yousafzai, Snowden, czy białoruscy więźniowie?
2013-10-02, 14:10 | aktualizacja 2013-10-02, 14:10
Szesnastoletnia Pakistanka walcząca o prawa kobiet do edukacji, Edward Snowden i białoruscy więźniowie polityczni to finałowa trójka kandydatów do tegorocznej nagrody im.Sacharowa.
Posłuchaj
Nagroda im. Sacharowa przyznawana jest osobom o wyjątkowych dokonaniach w walce z nietolerancją, fanatyzmem i prześladowaniem. Podobnie jak Andriej Sacharow, laureaci nagrody dają świadectwo odwagi w obronie praw człowieka i wolności słowa.
- Andrej Sacharow był symbolem walki o praworządność i prawa człowieka w Rosji - mówi Adam Bodnar, Helsińska Fundacja Praw Człowieka. - Od jego kwestionowania władzy radzieckiej rozpoczął się cały proces zmiany, który skutkował między innymi powstaniem OBWE oraz tym wszystkim co nastąpiło w latach 80. XX wieku, a na samym końcu upadkiem żelaznej kurtyny - wylicza Bodnar.
Pierwszym laureatem nagrody był w 1988 roku Nelson Mandela, w późniejszych latach otrzymał ją m.in. Alexander Dubček, birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi, Matki z Placu Majowego, chiński dysydent Hu Jia czy rosyjskie stowarzyszenie Memoriał
W 2013 roku najpoważniejszymi kandydatami do nagrody im.Sacharowa są szesnastoletnia Pakistanka walcząca o prawa kobiet do edukacji, Edward Snowden, który ujawnił światu masową inwigilację internautów przez wywiad Stanów Zjednoczonych w ramach programu PRISM i Białoruscy więźniowie polityczni.
Nagrodę przyznaje Parlament Europejski. Tegoroczny laureat nagrodę odbierze w listopadzie.
Andriej Sacharow to rosyjski fizyk, Andriej Dmitriewicz Sacharow (1921-1989), laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1975 r., jest znany jako wynalazca bomby wodorowej.
Sacharow, zaniepokojony skutkami swojej pracy dla losu ludzkości, podejmował wysiłki w celu nagłośnienia zagrożeń płynących z wyścigu zbrojeń nuklearnych. Częściowy sukces odniósł wraz z podpisaniem w 1963 r. Traktatu o Zakazie Prób Nuklearnych.
Uznawany w ZSRR za dysydenta o wywrotowych poglądach, utworzył w latach 70. komitet obrony praw człowieka i ofiar politycznych. W 1975 r. jego dokonania zostały uhonorowane Pokojową Nagrodą Nobla.
Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.
"Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!
(ah)