W co wierzą ateiści?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W co wierzą ateiści?
Foto: Glow Images/ East News

- Postawy ateizmu są dziś bardzo różnorodne. Nie da się stworzyć jednego portretu współczesnego ateisty. Ważne natomiast jest, by nie uważać, że posiadamy monopol na prawdę - mówił w Trójce prof. Zbigniew Mikołejko, religioznawca.

Posłuchaj

W co wierzą ateiści? Czy w Polsce skończyła się II Wojna Światowa? Ile jest cukru w cukrze? (Znaki zapytania/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji "Znaki zapytania” Marcin Gutowski sprawdzał, w co wierzą ateiści. Zapytany o to prof. Mikołejko podkreślił, że "nie mamy żadnych narzędzi, poza przekonaniem wewnętrznym, by powiedzieć, czy Bóg jest, czy go nie ma". - Ale to nawet nie o to chodzi; raczej o wyciąganie pewnych konsekwencji ideologicznych z danego stanowiska. Unikanie takich konsekwencji moim zdaniem czyni życie bardziej otwartym na innych ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących - mówił gość Trójki.

Postawy współczesnego ateizmu – co podkreślał religioznawca - są bardzo różnorodne. - Nie da się stworzyć jednego portretu współczesnego ateisty. Są tacy, z których stopniowo, z dnia na dzień, wiara została wymyta, z czasem zanikła. Najbardziej widoczny natomiast jest ostry ateizm łączący się z silnym antyklerykalizmem - tłumaczył prof. Zbigniew Mikołejko. Jak podkreślił gość Marcina Gutowskiego, każdy może mieć swój stosunek do tego tematu, może aprobować ateizm albo nie, ale nie powinien narzucać swojego myślenia innym.

A co sami ateiści mówią o sobie? To także sprawdził Marcin Gutowski, a odpowiedzi znaleźć można w dołączonym nagraniu.

Oto, jakie jeszcze pytania padły w audycji:

- Czy w Polsce skończyła się II wojna światowa? (mówił o tym m.in. prof. Andrzej Paczkowski)
- Ile jest cukru w cukrze? (wyjaśniała Małgorzata Drywień z Zakładu Oceny Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie).

Audycję "Znaki zapytania" prowadził Marcin Gutowsk. (ei)

Audycja powstała we współpracy z Miesięcznikiem ZNAK

/


Polecane